Już po raz trzeci Lasy Państwowe organizują kampanię pod hasłem "Łączą nas drzewa". Akcja ma koncentrować uwagę Polaków na roli drzew w przyrodzie. Zakłada szereg wydarzeń, organizowanych przez nadleśnictwa, w tym przede wszystkim wspólne sadzenie drzew przez leśników i zaprzyjaźnione z Lasami Państwowymi instytucje.
W tym roku dodatkowo akcje nasadzeń w ramach kampanii “Łączą nas drzewa” odbywają się pod hasłem sadzenia "Lasu pamięci Jana Pawła II".
Kampania dotarła do powiatu bialskiego w czwartek 13 kwietnia. Tego dnia przedstawiciele wielu instytucji z regionu, w tym m.in. gospodarza akcji Nadleśnictwa Biała Podlaska, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich wyruszyli do Leśnictwa Szadek w okolicach Rokitna, by wspólnie zasadzić 2000 nowych drzew, w tym w większości dębów szypułkowych.
Na miejscu na uczestników czekały szpadle i wyznaczony przez leśników teren, gdzie wyrosnąć ma "Las pamięci Jana Pawła II".
Bialski "Korczak" w Słowie Podlasia. Dziękujemy za przemiłą wizytę!
Gościem honorowym akcji w Nadleśnictwie Biała Podlaska był wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
– Akcja ma celu pokazanie, jak ważna jest polska przyroda, jak ważne są Lasy Państwowe, nie tylko dla gospodarki leśnej, ale może przede wszystkim dla ochrony polskiej przyrody i lasów. Lasy Państwowe to największa organizacja ekologiczna w Polsce, która z jednej strony prowadzi zrównoważoną gospodarkę leśną po to, byśmy mieli tani i ekologiczny surowiec, ale również dba o to, aby w perspektywie pokoleń nasze lasy rozwijały się i tak jest rzeczywiście jest – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Poruszył też temat projektu ustawy pn. "W obronie polskich lasów". – Ta ustawa ma na celu zablokowanie możliwości sprzedaży polskich lasów. Pojawiły się ostatnio pomysły na poziomie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, by leśnictwo przenieść w obszar kompetencji dzielonych, by duże państwa UE mogły wpływać na gospodarkę leśną. To rodzaj wrogiego przejęcia lasów przez niemieckie firmy tak naprawdę. Wszystkie te regulacje miałyby uderzać w polskie lasy, a my je chcemy tą ustawą chronić. Chcemy, by pozostały w polskich rękach, by polski parlament mógł decydować o gospodarce leśną większością głosów. To w praktyce blokuje niezgodne z interesem narodowym działania – podkreślał.
Dodał, że pod projektem ustawy podpisało się pół miliona osób i został on złożony u marszałka Sejmu.
CZYTAJ TEŻ:
- Kolejne pobicie nastolatka. Ofiarą 16-letni chłopak
- Z siekierą po dziewczynę. Ależ musi ją kochać…!
- Osypujące się balkony na Sapieżyńskiej. Kto odpowiada za ich naprawę?
- Radny apeluje o rozwój sportu i budowę sportowej areny
- Był poszukiwany. Ukrywał się na strychu pod stertą ubrań
Nowy las, który uczestnicy akcji zasadzili w Leśnictwie Szadek zostanie poświęcony pamięci Jana Pawła II.
Uczestników akcji przeszkolił leśniczy Andrzej Skrzypczak. – Będziemy prowadzili odnowienie na powierzchni zrębowej, po cięciach rębni złożonej. Głównym gatunkiem odnowieniowym docelowym jest dąb szypułkowy, zasadzimy tu też domieszki w postaci modrzewia, lipy i klonu – tłumaczył, po czym pokazał dokładnie, jak obchodzić się z sadzonkami.
Na koniec wszyscy ruszyli z łopatami, by wspólnie zasadzić nowy las.
Tego samego dnia do akcji "Łączą nas drzewa" dołączyło Nadleśnictwo Chotyłów z zaprzyjaźnionymi instytucjami. Uczestnicy drzewa zasadzili w leśnictwie Zalesie. W akcji wzięli udział: uczniowie z Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tucznej oraz Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu, strażacy z JRG Małaszewicze, OSP Choroszczynka i OSP Dąbrowica Duża, strzelcy z Klub Strzelecki "Kaliber" Małaszewicze, a także sportowcy z klubu sportowego Lutnia Piszczac.
Wspólnymi siłami udało im się obsadzić powierzchnię 1,52 hektara sadzonkami sosny zwyczajnej. Po ciężkiej pracy czekał na uczestników czekał pyszny poczęstunek, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Choroszczynka.
Napisz komentarz
Komentarze