Uczniowie kilku klas Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim ze szkolnego koła teatralnego pod opieką swoich nauczycielek – Katarzyny Maksymiuk i Eweliny Wieczorek – przygotowali niesamowite widowisko teatralne.
Na placu przed szkołą wystawili spektakl "Dziady cz. II". Klimatyczne przedstawienie z ciekawą oprawą muzyczną przyciągnęło wiele osób.
– Z całą inicjatywą wyszli nasi uczniowie. Wpadli na pomysł, żeby założyć koło teatralne i wystawić jakiś spektakl. Na początek postanowiliśmy już wspólnie, że będą to “Dziady” Adama Mickiewicza. Zależało nam na tym, by przedstawienie było klimatyczne, a przy “Dziadach” właśnie o tę tajemniczą atmosferę chodzi. Myślę, że udało nam się osiągnąć zamierzony efekt. Oświetlenie, ognisko to wszystko dodało wyjątkowego uroku – mówi nauczycielka języka polskiego Katarzyna Maksymiuk.
– Z próbami ruszyliśmy po feriach, a decyzja o wystawieniu przedstawienia w takiej formie zapadła tuż przed nimi. Tak więc te przygotowania nie trwały bardzo długo – przekazuje druga z nauczycielek i opiekunek szkolnej grupy teatralnej Ewelina Wieczorek.
Nauczycielki podkreślają, że chciały, by młodzież wypadła jak najlepiej i pokazała swoje fantastyczne możliwości aktorskie.
– Największe nerwy były tak naprawdę dzisiaj, bo pogoda była niepewna. Obawialiśmy się, że deszcz popsuje nam plany, ale na szczęście tak się nie stało – dodaje Ewelina Wieczorek.
Obie pedagożki podkreślają, że jeśli znajdzie się chętna publiczność i przede wszystkim młodzież będzie chciała jeszcze wystawić spektakl, to są otwarte na propozycje. – Zapraszamy szczególnie tegorocznych ósmoklasistów, przygotowujących się do egzaminów, bo “Dziady cz. II” to ich lektura – zaznacza Katarzyna Maksymiuk.
W spektaklu wzięli udział uczniowie klas od I do IV, w rolę jednego z guślarzy (łącznie było ich trzech) wcielił się nawet jeden z tegorocznych maturzystów.
O spektaklu i przygotowaniach opowiadają nam właśnie odtwórcy głównych ról Jakub Lewczuk i Maciej Milewski.
– Zawsze wiedziałem, że chcę zajmować się aktorstwem. Już w podstawówce uczęszczałem na zajęcia szkolnego kółka teatralnego i kiedy teraz pojawiła się taka inicjatywa, żeby uczestniczyć w spektaklu, postanowiłem, że wezmę w nim udział – opowiada Maciej Milewski.
– Przygotowania trwały około dwóch miesięcy. Na początku spotykaliśmy się co tydzień, w ostatnim czasie próby mieliśmy 2-3 razy w tygodniu. Wyglądały one różnie, czasami lepiej czasami gorzej, choć myślę, że efekt końcowy wyszedł zadowalający – mówi Jakub Lewczuk.
– Gdy jest taka większa grupa ludzi to zawsze pojawią się jakieś trudniejsze momenty, jest burza mózgów, każdy ma swoją wizję. Czasem aktorom trudno do końca zrozumieć wizję reżysera, ale szybko doszliśmy do porozumienia, zaczęliśmy się dobrze dogadywać – dodaje Maciej.
Podkreślają, że większość elementów spektaklu wynikło z ich współpracy z nauczycielkami, część pomysłów wyszła od uczniów, część od nauczycielek, ale podczas premierowego przedstawienia w pewnych momentach pozwolili sobie na improwizację, by dać swojej postaci coś od siebie.
- Rozdał 45 rowerów i nie zamierza na tym poprzestać
- Arti Sentemo uświetnia wydarzenia w kraju i za granicą
- Połączyli siły w "Operacji Czysta Rzeka". Zebrali 37 worków śmieci
- Myśliwi posprzątali lasy. Za nami akcja "Sprzątamy las wokół nas"
- Radzyńscy uczniowie reprezentantami Lubelszczyzny
Zgodnie też przyznają, że przed występem wcale się nie stresowali, bo byli dobrze przygotowani. Poza tym potraktowali premierowy występ jak kolejną próbę, co pozwoliło im zwalczyć stres i tremę. Do wyuczenia się na pamięć mieli sporo tekstu. – To nie stanowiło akurat żadnego problemu, tekst wchodził nam do głowy sam. Bardziej zastanawialiśmy się nad tym, jak go wypowiedzieć, by dał zamierzony efekt – stwierdzają odtwórcy głównych ról. Zarówno Maciej jak i Jakub podkreślają, że są bardzo zadowoleni z premiery.
W spektaklu wystąpili: Jakub Lewczuk, Maciej Milewski, Karol Siłuch, Rafał Smal, Amelia Szendel, Kornelia Kowalewska, Jakub Wójcik, Emilia Oponowicz, Julia Dzikowska, Julia Golanko, Michał Panasiuk, Kacper Lipiński, Mateusz Ceniuch, Patrycja Miszta, Mateusz Waszczuk, Paweł Molenda, Krzysztof Pińczuk, Ewelina Chomicka, Mikołaj Susłów, Aleksandra Karpiuk. O oprawę muzyczną zadbali: Ewelina Chomicka, Maciej Milewski i Daniel Jakimiak pod opieką nauczyciela Pawła Prokopiuka. Za scenografię odpowiadały: nauczycielki Ewelina Wieczorek i Katarzyna Maksymiuk. Organizację spektaklu wsparł też Karol Jakoniuk.
Napisz komentarz
Komentarze