ZEUS-2 to mobilne laboratorium zabudowane na mercedesie atego 1024. Oprócz nietypowego wyposażenia, jakim jest m.in. dron z detektorami promieniowania lub rentgen, pozwala ono na określenie rodzaju i poziomu skażenia. ZEUS-2 może być wykorzystany przez policję podczas działań kontrterrorystycznych, a także na wypadek zabezpieczania miejsc i zdarzeń o charakterze masowym.
Dron wyrusza w teren
Żeby w pełni zacząć pracę w miejscu zagrożenia, operator statku powietrznego przystępuje do działania za pomocą drona z platformą do wykrywania promieniowania. Ten bada, czy na danym obszarze występuje zagrożenie czynnikami promieniotwórczymi. Następnie pirotechnik w odzieży ochronnej EOD wykonuje zdjęcia RTG.
Dzięki temu można określić, czy w plecaku lub innym przedmiocie znajduje się urządzenie wybuchowe, mogące zawierać wirusy, bakterie lub inne substancje toksyczne. Członek zespołu, jak i każdy przedmiot, który miał na sobie w chwili kontaktu z groźną substancją, muszą być dekontaminowane.
Kolejnym etapem pracy zespołu mobilnego centrum jest pobranie próbek, w czym pomagają specjalistyczne „środki techniczne”. Próbki są dostarczane do laboratorium w samochodzie przez specjalne okno podawcze.
- Proboszcz odznaczony za opiekę nad zabytkami. Dostał złotą odznakę
- Czy po pijanemu można prowadzić auto na swojej działce? Jest wyrok w takiej sprawie
- Więcej metrów mieszkania na osobę. Ale dalej gonimy zachodnią Europę
- Wolimy zrezygnować z ekstrawydatków, niż zrezygnować z wakacji
- Pierwsze Mieszkanie. Sprawdź, czy możesz skorzystać z programu
Innowacyjny zespół diagnostyczny
ZEUS-2 wykorzystuje zestaw diagnostyczny oparty na technikach biologii molekularnej, który umożliwia szybką i wiarygodną identyfikację czynników infekcyjnych. Chemicy korzystają z wysokiej klasy urządzeń do analizy instrumentalnej techniką UV-VIS, FTIR, Ramana i GCMS. Wiedząc, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia, wzywane są konkretne służby.
Mobilne laboratorium to nie tylko narzędzie do walki z terroryzmem, ale także przyrząd, który może zostać wykorzystywany do zwalczania zagrożeń wynikających z wypadków, awarii przemysłowych, katastrof naturalnych...
Napisz komentarz
Komentarze