Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:20
Reklama
Reklama

Wino z porzeczki, szparagi, młody ziemniak. Oni już wiedzą, jak wykorzystać lokalny produkt

Mieszkańcy gminy Tuczna spotkali się z producentem win i rozmawiali o tym, jak wykorzystać swoje owoce i ocalić je od zmarnowania. a przy okazji zarobić. – Chciałem pokazać naszym rolnikom alternatywę i nowe możliwości rozwoju. Zwłaszcza, że mamy bardzo smaczne i zdrowe lokalne produkty – mówi gospodarz spotkania, wójt Zygmunt Litwiniuk.
Wino z porzeczki, szparagi, młody ziemniak. Oni już wiedzą, jak wykorzystać lokalny produkt
Mieszkańcy gminy Tuczna spotkali się z producentem win i rozmawiali o tym, jak wykorzystać swoje owoce i ocalić je od zmarnowania, a przy okazji zarobić

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Gmina Tuczna od lat wspiera rolników i szuka dla nich możliwości rozwoju. Przykładem są liczne spotkania i szkolenia integrujące środowisko rolników z przedstawicielami instytucji zajmujących się dofinansowaniami różnych inwestycji, przedsiębiorcami, osobami lub podmiotami odpowiedzialnymi za rozwój gospodarki.

Od pomysłu do własnej winiarni
 

Nie inaczej było w środę, 10 maja w Wólce Zabłockiej. W wiejskiej świetlicy spotkali się sołtysi i przedstawiciele samorządu oraz wszyscy zainteresowani rozwojem swojego gospodarstwa. Wójt Zygmunt Litwiniuk i radny Sławomir Mitura zaprosili na nie właściciela manufaktury win owocowych DiWine, Marcina Bańcerowskiego.

– Polska jest postrzegana jako kraj bardzo dobrych i zdrowych owoców. Dlatego zrobienie dziś produktu z tego owocu, przy dobrym zaplanowaniu i posegmentowaniu, daje szansę na stworzenie dużej gałęzi naszego przemysłu – mówił Marcin Bańcerowski Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Przedsiębiorca opowiedział zebranym, jak rozpoczynał przygodę ze swoją winiarnią i jak obecnie wygląda współpraca z rolnikami. 

– Produkcją win zajmowałem się od 2013 roku. W 2020 r. otworzyłem własną winiarnię i zająłem się produkcją win na większą skalę. Dziś mam własną markę i kilka sukcesów na koncie. Razem z żoną, Beatą, stawiamy na bliską współpracę polskich przedsiębiorców i rolników, opartą o tradycję – wyjaśnił.

Przedsiębiorca podkreślił też, że warto zająć się produkcją win z polskich owoców. 

– 60 procent produkcji wina to trzy kraje Europy: Hiszpania, Włochy i Francja. Wina robi się z takich owoców, które ma się najbliżej i które są najlepsze. Polska jest postrzegana jako kraj bardzo dobrych i zdrowych owoców. Dlatego zrobienie dziś produktu z tego owocu, przy dobrym zaplanowaniu i posegmentowaniu, daje szansę na stworzenie dużej gałęzi naszego przemysłu – mówił Marcin Bańcerowski. – Jesteśmy w takim momencie, że społeczeństwo zwraca się ku lokalnym produktom. Uważam, że w całej Polsce powinny powstać lokalne przetwórnie owoców, które będą przetwarzały owoce zarówno na wino, jak i na lokalne przetwory. Dużą rolę odgrywają w tym procesie koła gospodyń wiejskich, które znają lokalne przepisy swoich babć. Warto budować lokalne marki i sieci dystrybucji – mówił.

Pokochali szparagi 
 

Pokaz w Wólce Zabłockiej to kolejna inicjatywa wójta skierowana do rolników. Podczas kwietniowego spotkania w Tucznej sołtysi oraz mieszkańcy gminy mieli możliwość nabycia sadzonek szparagów, kłączy nazywanych karpą, z których wyrastają pędy szparagów. To efekt doskonałej współpracy samorządu z zagłębiem tych roślin, czyli gminą Przemęt. Dzięki niej mieszkańcy mogą uprawiać szparagi u siebie.

Sadzonki zostały zakupione od hodowców szparagów z zaprzyjaźnionej gminy Przemęt. 

– Gmina ta położona jest w zachodnio-południowej części Wielkopolski i nie bez powodu mówi się, że stanowi prawdziwe zagłębie szparagowe. Pola uprawy liczą ponad 300 hektarów. Co roku na cześć tych warzyw i przede wszystkim ludzi, którzy pracują przy ich uprawie organizowane jest Przemęckie Święto Szparaga – wyjaśnia Zygmunt Litwiniuk

Dodaje, że rolnicy z gminy Przemęt pośredniczyli w zakupie karp prosto z Holandii. – Warto korzystać z tego wiosennego przysmaku nie tylko na jedyny w swoim rodzaju smak szparagów, ale także ze względu na zawarte w nich substancje odżywcze. Szparagi są zdrowe i niskokaloryczne, a możliwości ich wykorzystania w kuchni jest bardzo wiele. Największą zaletą szparagów to ich niskokaloryczność, zawierają dużo białka, są cennym źródłem witaminy C, witaminy K oraz witamin z grupy B, żelaza, potasu, magnezu, selenu i fosforu. Szparagi są warzywami delikatnymi i lekkostrawnymi – nie obciążają nerek ani wątroby. Ze względu na swój charakterystyczny kształt, są uważane za naturalne afrodyzjaki – opowiada wójt. Uprawa szparagów jest możliwa w przydomowych grządkach. Dzięki współpracy z gminą Przemęt, mieszkańcy gminy Tuczna mają możliwość zakupu sadzonek szparagów również w przyszłym roku.

Podczas zeszłorocznego spotkania z sołtysami panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mazanówce przygotowywały potrawy ze szparagów, które można było później skosztować. For. Justyna Lesiuk-Klujewska

Przypomnijmy, w lipcu 2022 r. byliśmy na zebraniu sołtysów w Mazanówce. Podczas spotkania członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Mazanówce przygotowały potrawy ze szparagów, które można było później skosztować. Pokazały, że szparagi można przygotować tradycyjnie i na słodko. Zaserwowały szparagi z boczkiem, zupę szparagową z cebulką i z grzankami, szparagi w cieście francuskim z szynką, szparagi zapiekane z pieczarkami, a na koniec deser ze szparagów z białą czekoladą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama