Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:43
Reklama
Reklama

Nasi artyści pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej i Kazimierza Dolnego!

Wiemy, którzy artyści będą reprezentować nasz region na 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz kto pojedzie na "Sabałowe Bajania" do Bukowiny Tatrzańskiej. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!
Nasi artyści pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej i Kazimierza Dolnego!
Wiemy, którzy artyści będą reprezentować region na 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i na "Sabałowych Bajaniach"

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

28 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, będący jednocześnie wojewódzkim etapem eliminacji do 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zaprezentowały się tam kapele, instrumentaliści oraz śpiewacy-soliści. Jury w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, dr hab. Tomasz Rokosz prof. KUL, dr Artur Sępoch, Beata Leszczyńska, Katarzyna Kędzierska, Piotr Czyryk, Andrzej Osuch – wyłoniło tych, którzy będą mieli możliwość zaprezentowania się podczas zbliżającego się festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Komisja po zakończeniu obrad podkreśliła, że przegląd wojewódzki miał w tym roku bardzo wysoki poziom i podziękowała wszystkim artystom za występy i kultywowanie tradycji.

Przypomnijmy, że po przesłuchaniu wykonawców w przeglądach powiatowych i regionalnych w Urzędowie, Pawłowie, Obszy, Parczewie, Włodawie, Żółkiewce, Rykach, Drelowie, Janowie Lubelskim i Lublinie, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 66 artystów.

Nasz region w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie reprezentowali: z powiatu bialskiego – Zespół "Jarzębina" z Zabłocia, Zespół "Na Swojską Nutę" z Zahorowa, Zespół Śpiewaczy "Leśnianki" z Leśnej Podlaskiej, Zespół "Pawłowianki" z Nowego Pawłowa, Zdzisław Marczuk z Zakalinek, Maria Kościuczyk z zespołem "Motwiczanki" z Motwicy, Zdzisław Marczuk z Zuzanną Abramowską i Zuzanną Hodun (Konstantynów), Zespół "Kalina" z Łózek, Zespół "Pogodna Jesień" z Konstantynowa oraz z powiatu parczewskiego – Zespół "Echo Dębowej" z Dębowej Kłody oraz Marzena Zieńczuk z Gają Paluszkiewicz i Julią Wasiczuk z Jabłonia.

Do udziału w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym ostatecznie z naszego regionu zakwalifikowali się: w kategorii zespołów śpiewaczych – "Jarzębina", "Na Swojską Nutę" oraz "Pawłowianki"; w kategorii solistów instrumentalistów Zdzisław Marczuk, który wraz z Zuzanną Hodun jako instrumentaliści zakwalifikowali się również w kategorii mistrz-uczeń. W tej samej kategorii (mistrz-uczeń), ale jeśli chodzi o śpiewaków kwalifikację uzyskała Maria Kościuczyk z zespołem "Motwiczanki".

Zdzisław Marczuk w Kazimierzu Dolnym wystąpi w dwóch kategoriach (fot. Muzeum Wsi Lubelskiej)

Na tym nie koniec dobrych wieści, bo nasi artyści wystąpią również w 57. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam reprezentować nasz region będą "Leśnianki" oraz Marzena Zieńczuk z Gają Paluszkiewicz i Julią Wasiczuk.

Wszystkim gratulujemy i trzymamy kciuki za udane występy w Kazimierzu Dolnym i Bukowinie Tatrzańskiej!

57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 22-25 czerwca. Celem festiwalu jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego stroju, muzykowania i śpiewu ludowego, zaś repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Natomiast „Sabałowe Bajania” to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, odbywający się corocznie od 1967 roku w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego "Sabały", gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. Jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru ocenia wykonawców, kultywujących tradycje ludowe Polski. 57. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” odbędzie się w dniach 12-16 lipca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama