28 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, będący jednocześnie wojewódzkim etapem eliminacji do 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Zaprezentowały się tam kapele, instrumentaliści oraz śpiewacy-soliści. Jury w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, dr hab. Tomasz Rokosz prof. KUL, dr Artur Sępoch, Beata Leszczyńska, Katarzyna Kędzierska, Piotr Czyryk, Andrzej Osuch – wyłoniło tych, którzy będą mieli możliwość zaprezentowania się podczas zbliżającego się festiwalu w Kazimierzu Dolnym.
Komisja po zakończeniu obrad podkreśliła, że przegląd wojewódzki miał w tym roku bardzo wysoki poziom i podziękowała wszystkim artystom za występy i kultywowanie tradycji.
Przypomnijmy, że po przesłuchaniu wykonawców w przeglądach powiatowych i regionalnych w Urzędowie, Pawłowie, Obszy, Parczewie, Włodawie, Żółkiewce, Rykach, Drelowie, Janowie Lubelskim i Lublinie, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 66 artystów.
Nasz region w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie reprezentowali: z powiatu bialskiego – Zespół "Jarzębina" z Zabłocia, Zespół "Na Swojską Nutę" z Zahorowa, Zespół Śpiewaczy "Leśnianki" z Leśnej Podlaskiej, Zespół "Pawłowianki" z Nowego Pawłowa, Zdzisław Marczuk z Zakalinek, Maria Kościuczyk z zespołem "Motwiczanki" z Motwicy, Zdzisław Marczuk z Zuzanną Abramowską i Zuzanną Hodun (Konstantynów), Zespół "Kalina" z Łózek, Zespół "Pogodna Jesień" z Konstantynowa oraz z powiatu parczewskiego – Zespół "Echo Dębowej" z Dębowej Kłody oraz Marzena Zieńczuk z Gają Paluszkiewicz i Julią Wasiczuk z Jabłonia.
Do udziału w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym ostatecznie z naszego regionu zakwalifikowali się: w kategorii zespołów śpiewaczych – "Jarzębina", "Na Swojską Nutę" oraz "Pawłowianki"; w kategorii solistów instrumentalistów Zdzisław Marczuk, który wraz z Zuzanną Hodun jako instrumentaliści zakwalifikowali się również w kategorii mistrz-uczeń. W tej samej kategorii (mistrz-uczeń), ale jeśli chodzi o śpiewaków kwalifikację uzyskała Maria Kościuczyk z zespołem "Motwiczanki".
Na tym nie koniec dobrych wieści, bo nasi artyści wystąpią również w 57. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam reprezentować nasz region będą "Leśnianki" oraz Marzena Zieńczuk z Gają Paluszkiewicz i Julią Wasiczuk.
Wszystkim gratulujemy i trzymamy kciuki za udane występy w Kazimierzu Dolnym i Bukowinie Tatrzańskiej!
57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 22-25 czerwca. Celem festiwalu jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego stroju, muzykowania i śpiewu ludowego, zaś repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Natomiast „Sabałowe Bajania” to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, odbywający się corocznie od 1967 roku w Bukowinie Tatrzańskiej.
- Biała Podlaska: Przetarg na nowy most na Krznie potrwa dłużej
- III liga, grupa IV: Podlasie zagra u siebie po raz ostatni w sezonie 2022/2023. Rywalem Wiązownica
- Policjanci zadbają o bezpieczeństwo turystów nad Jeziorem Białym
- Długi weekend. Dla pijanych i piratów nie będzie taryfy ulgowej
- Lubelskie. 17-latka przy dworcu PKP popełniła samobójstwo
- Na widok policjantów zaczął szaleńczą ucieczkę. Co było powodem?
Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego "Sabały", gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. Jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru ocenia wykonawców, kultywujących tradycje ludowe Polski. 57. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” odbędzie się w dniach 12-16 lipca.
Napisz komentarz
Komentarze