Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:26
Reklama
Reklama

Blady strach padł na zbierających jagody. Sanepid grozi karami do 5000 złotych

Sanepid ostrzega, że jeżeli ktoś wybierze się na jagody czy grzyby do lasu, to może słono za to zapłacić. Czy dotyczy to każdego?
Blady strach padł na zbierających jagody. Sanepid grozi karami do 5000 złotych
Sanepid ostrzega, że jeżeli ktoś wybierze się na jagody czy grzyby do lasu, to może słono za to zapłacić. Czy dotyczy to każdego?

Autor: iStock

Sezon na jagody na dobre jest jeszcze przed nami. Tym bardziej grzybowy, ale wiele osób już z niecierpliwością czeka na wysyp „darów lasu”. Ale uwaga, taka wyprawa może okazać się dla amatorów wypraw do lasu niebezpieczna. Nie dla zdrowia, ale dla portfela.

Cios dla kieszeni zbieraczy

Zaczęło się od komunikatu w internecie:

„Producenci (…) dostarczający produkty pierwotne pochodzenia roślinnego do punktów skupu/zakładów przetwórczych/odbiorców indywidualnych zobowiązani są (…) do złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów (...)” – ostrzega w nim powiatowy inspektor sanitarny.

Dalej jest mowa o karach. A te mogą być wysokie. Jeśli sanepid namierzy jakiegoś zbieracza jagód bez stosownego wpisu do rejestru, może wymierzyć mu karę w wysokości 5000 złotych. Nawet jeżeli urzędnicy nie będą aż tak srodzy, to sanepid zaznacza, że kara nie może wynieść mniej niż 1000 złotych. 

Czy to dotyczy każdego? Jeżeli ktoś zbiera runo leśne wyłącznie na własne potrzeby, nie musi się rejestrować. Jeżeli jednak takie grzyby i jagody ktoś ma zamiar sprzedawać, np. stojąc przy drodze lub odwiedzając skup, to już musi mieć stosowny wpis.

Musisz odwiedzić sanepid

Pracownicy sanepidu wyjaśniają także, że z grzybami sprawa jest jeszcze poważniejsza niż z jagodami czy poziomkami.

„Grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych oraz grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych mogą być oferowane konsumentowi finalnemu wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone” – przestrzega sanepid.

I zaznacza, że atesty na świeże grzyby wystawiane są przez klasyfikatora grzybów. Można je uzyskać w stacjach powiatowych sanitarno-epidemiologicznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama