– Tragedia, jaka wydarzyła się w Częstochowie, wywołała wiele emocji, ale też przełożyła się na działania systemowe, które jeżeli dojdą do skutku, poprawią sytuację krzywdzonych dzieci. Przedstawiliśmy projekt ustawy w parlamencie, właśnie po to – przekazał wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
Zaznaczył, że ustawa to efekt prac, które trwają od czterech lat. – Ustawa łączy nas wszystkich, pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym pokazało, że możemy się zgadzać w sprawach, które dotyczą dzieci i ich ochrony. Wprowadzamy zasady by w każdym miejscu, gdzie przebywają dzieci, np. szkoła czy dom kultury obowiązywały standardy, jak postępować, kiedy jest podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone – wyjaśnił dr Marcin Romanowski.
Tłumaczył też, że projekt jest krajowym planem przeciwdziałania przestępczości na tle seksualnym wobec dzieci. – Projekt jest efektem pracy, w wyniku której przeanalizowane zostały luki w systemie, uwzględnione postulaty wielu środowisk zajmujących się problematyką ochrony dzieci przed przestępstwem i przemocą. Projekt ustawy to pierwszy w Polsce akt prawny, który kompleksowo odnosi się do tematyki ochrony małoletnich – podkreślił dr Marcin Romanowski.
Dodał, że projekt popierany jest przez wiele organizacji działających na rzecz dzieci i rodziny, m.in. uzyskał pozytywną rekomendację UNICEF. Częstochowskie stowarzyszenie ETOH oraz wiele osób i środowisk aktywnie działa aby projekt był upamiętnieniem śp. Kamilka z Częstochowy.
Obowiązek analizy przypadków
Wiceminister wskazał, że w projekcie wprowadzany jest ustawowy obowiązek analizy przypadków krzywdzenia dzieci ze skutkiem śmiertelnym czy ciężkim uszkodzeniem ciała. Jak zauważa, zostanie powołana specjalna komisja ekspertów, która będzie miała za zadanie zbadać każdy przypadek, gdzie zmarło dziecko albo doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
– Wszystko to po to, żeby zidentyfikować, jaka instytucja, jaka procedura zawiodła. Żebyśmy wyciągali wnioski i poprawiali system. Już teraz od kilku miesięcy Instytut Wymiaru Sprawiedliwości prowadzi takie badania – poinformował dr Marcin Romanowski.
Projekt wprowadza postulowany od wielu lat obowiązek posiadania procedur skutecznego reagowania w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, czyli tzw. Standardy Ochrony Małoletnich. – Wprowadzamy kwestionariusz oceny, czy zachodzi zagrożenie dla życia lub zdrowia dziecka. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej przewiduje możliwość zabrania dziecka z rodziny, jeśli dzieje mu się krzywda – wyjaśnia Romanowski.
Wzmocnienie sankcji
– Dodatkowo, tzw. rejestr pedofilii powoduje, że osoby które popełniły przestępstwa na tle seksualnym wobec dzieci, nie mogą pracować z dziećmi. Instytucje pracujące z dziećmi maja obowiązek sprawdzania swoich pracowników w rejestrze. Projekt wprowadza system kontroli, czy instytucje zobowiązane do sprawdzania swoich pracowników w rejestrze pedofili wypełniają ten obowiązek należycie. Wzmacniamy również sankcje za nierealizowanie tego obowiązku. Poza tym wprowadzamy analogiczny obowiązek kontroli cudzoziemców zatrudnianych w Polsce – powiedział wiceminister.
Zauważa, że pokrzywdzone przestępstwem dziecko potrzebuje dobrze przygotowanego i zaangażowanego w jego sprawach reprezentanta w prokuraturze czy przed sądem. – Obecnie, jeśli żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka w postępowaniach sądowych (bo np. rodzic jest podejrzany o krzywdzenie dziecka), dziecko reprezentuje tzw. kurator procesowy, którym może być radca prawny lub adwokat. Wzmacniamy przepisy regulujące status takiego reprezentanta dziecka, jakie powinien mieć kompetencje, dookreślamy jego obowiązki, ustalamy zasady przyznawania wynagrodzeń – wyjaśniał dr. Marcin Romanowski.
Podkreślił też, że to tylko wybrane z licznych rozwiązań zawartych w omawianej ustawie.
Napisz komentarz
Komentarze