Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim realizuje program Dom Kultury+, na który otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 tys. złotych z Narodowego Centrum Kultury na projekt pod nazwą "Cześć, jesteśmy Twoim domem kultury!".
GOK poznał potrzeby społeczności
W ramach zadania zespół GOK przeprowadził rozmowy z mieszkańcami gminy Międzyrzec Podlaski na temat ich potrzeb i preferencji, dotyczących uczestnictwa w kulturze. Przybrały one formę działań animacyjnych dla różnych grup wiekowych lokalnej społeczności. Zadania GOK-u były realizowane pod okiem animatora z Narodowego Centrum Kultury.
– W kwietniu i maju przeprowadziłyśmy wiele działań, polegających na rozmowach z mieszkańcami i ich ankietowaniu, w celu zbadania potencjału kulturotwórczego. Łącznie w ramach projektu przeprowadziłyśmy 19 spotkań stacjonarnych w świetlicach, klubach seniora, szkołach. W sumie zebrałyśmy 258 ankiet, z czego 106 ankiet wypełnionych przez dorosłych, a pozostałe wypełnione przez dzieci i młodzież. Ostatecznie udało nam się stworzyć raport potencjału kulturotwórczego mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski, na bazie którego wybranych zostało 6 pomysłów na działania, które przeprowadzą mieszkańcy w okresie od początku sierpnia do końca października tego roku. Mogłyśmy wybrać od 3 do 7 pomysłów, wpłynęło 6, wszystkie spełniły wymogi regulaminu, a więc wszystkie zostaną zrealizowane – mówi Sylwia Hubica, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim.
Dodaje, że GOK jest bardzo zadowolony z zainteresowania programem lokalnej społeczności, choć niektóre wnioski były zaskakujące. – Okazało się, że nie wszyscy mieszkańcy do tej pory wiedzieli o istnieniu gminnego ośrodka kultury i gdzie się znajduje. Rozproszenie naszej gminy jest dość duże, więc wielkim wyzwaniem jest docieranie z informacją do wszystkich mieszkańców. Podjęliśmy już działania, które poprawią tę komunikację – mówi dyrektorka GOK-u. Podkreśla, że ludzie byli bardzo wdzięczni, że instytucja kultury wyszła do nich i zapytała o ich potrzeby.
Oto pomysły mieszkańców
Pomysły w programie zgłaszały grupy nieformalne, bo regulamin nie dopuszczał udziału w projekcie stowarzyszeń, klubów seniora, kół gospodyń wiejskich. Na realizację pomysłów uczestników projektu GOK miał do rozdysponowania 30 tys. złotych.
Dzięki temu mieszkańcy zrealizują 6 działań w 6 miejscowościach. – Cieszy nas to tym bardziej, że to są miejscowości, w których dopiero coś zaczyna się dziać albo do tej pory nie działo się nic związanego z kulturą – podkreśla dyrektor GOK.
Gdzie i jakie działania zostaną zrealizowane? W Kożuszkach zrealizowany zostanie pomysł o nazwie "Od sadzonki do kuchni – ziemniaczana tradycja we wsi bojarskiej". Będą to trzy spotkania warsztatowe dla dzieci i młodzieży, dotyczące tradycji uprawy ziemniaków w dawnej wsi bojarskiej. Warsztaty przeprowadzą mieszkanki Kożuszek, a podczas spotkań nakręcony zostanie film, który będzie wyświetlony podczas ostatniego spotkania, czyli warsztatów kulinarnych z degustacją potraw i uroczystego podsumowania.
Kolejne działanie nosi nazwę "Roztańczone Żabce". Będą to warsztaty z tańca towarzyskiego dla dorosłych oraz warsztaty ruchowo-taneczne dla dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym. Będą też warsztaty rękodzielnicze i wystawa powarsztatowa. Podsumowaniem będzie spotkanie, podczas którego mieszkańcy zaprezentują nabyte umiejętności taneczne. Warsztaty będą otwarte dla wszystkich mieszkańców gminy.
Ciekawe zadanie zrealizują mieszkańcy Rogoźniczki. Tutaj działanie będzie skierowane do starszych mieszkańców wsi. Uczestnicy odwiedzą Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, wezmą udział w warsztatach z tworzenia makramy, wezmą udział w spotkaniu z aktorem i wyjeździe do teatru oraz warsztatach z charakteryzacji scenicznej.
W Rzeczycy zorganizowane zostanie letnie kino plenerowe dla dorosłych. Z myślą o młodzieży zostaną natomiast przeprowadzone warsztaty z animacji poklatkowej. Film, który powstanie będzie wyświetlony przed seansem kina plenerowego.
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Alarm dla zdrowia. Wraca dawno zapomniana szkarlatyna
- Gdzie się bezpiecznie kąpać? Sprawdź jakość wody
- – Muzyka jest całym moim życiem - mówi Martyna Lasiecka
- Wyścig kaczek w tym roku dla Stasia [GALERIA ZDJĘĆ]
W Wysokim mieszkańcy zgłosili potrzebę utworzenia miejsca, w którym będą mogli spotykać się w plenerze, powstanie tzw. kulturalny ogródek. Odbędą się też warsztaty krawieckie z szycia poduch, mieszkańcy wykonają własnoręcznie meble ogrodowe z palet, zasadzą rośliny. Młodzież uszyje torby z materiału z recyklingu. Podczas otwarcia ogródka zaplanowano spotkanie ze znaną osobą, którą wybiorą mieszkańcy w ankiecie.
Społeczność Tłuśćca zgłosiło pomysł o nazwie “Nowe oblicze orła – warsztaty z wicia wieńca dożynkowego”, obejmujący cykl warsztatów z wicia wieńca dożynkowego metodą tradycyjną.
Napisz komentarz
Komentarze