1 lipca tradycyjnie już drelowskie święto kultury zainaugurowała sesja historyczna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej. Jej temat to "Unici Drelowscy 150 lat – historia i pamięć". Prelekcję, dotyczącą inicjatyw podejmowanych na rzecz zachowania pamięci bohaterskich obrońców wiary wygłosił prezes TPZD Franciszek Jerzy Stefaniuk.
Przegląd pieśni i moc atrakcji
W niedzielę 2 lipca przyszedł czas na niemal całodniową imprezę pod gołym niebem, która przyciągnęła tłumy mieszkańców nie tylko drelowskiej gminy, ale całego regionu. Nic dziwnego, bo organizator – Gminne Centrum Kultury w Drelowie – zadbał o świetną zabawę dla dzieci i dorosłych.
SPRAWDŹ: Wracają Dni Międzyrzeca Podlaskiego! Zagrają Enej i Poparzeni Kawą Trzy
– Po raz pierwszy zorganizowaliśmy imprezę w takiej formule, mówię tutaj o przeglądzie pieśni regionalnej, o czym myśleliśmy już od dawna, czyli o wspieraniu naszej lokalnej tradycji i naszego lokalnego, autentycznego repertuaru. Udało się to zrobić dzięki uprzejmości kół gospodyń wiejskich i zespołów śpiewaczych z naszej gminy, które wzięły udział w przeglądzie. Podjęły się trudu, bo nie ukrywajmy, że to jest trudny repertuar, specyficzny, więc dziękujemy za to, że po niego sięgnęły i wystąpiły na scenie – mówi dyrektor GCK w Drelowie, Michał Olesiejuk.
Na początek można więc było wysłuchać tradycyjnych pieśni w wykonaniu: mistrza Zdzisława Marczuka, któremu towarzyszyły Aleksandra Szmytko i Danuta Garbowska; zespołu "Worsianki" z Wors; "Szósteckie Babeczki" z Szóstki; Koła Gospodyń Wiejskich z Drelowa i zespołu "Kalina" z Łózek.
O dobrą zabawę dla najmłodszych zadbały animatorki z Centrum Rozrywki Kreatywnej “Moc uśmiechu”, zapraszając do udziału dzieci razem z rodzicami. Było też puszczanie ogromnych baniek mydlanych oraz pokazy szczudlarki.
PRZECZYTAJ: Szlachecki bal z zespołem Łzy w Konstantynowie. Sprawdźcie program
Duży entuzjazm wzbudził pokaz rolkarski, przygotowany przez grupę Zarolkujemy Radom. Towarzyszyli im również członkowie sekcji rolkarskiej z KS Drelów.
Podczas festynu można było też odwiedzić stoisko Nadleśnictwa Międzyrzec, gdzie po przeczytaniu ulotki informacyjnej, każdy mógł zabrać ze sobą sadzonkę drzewka.
Koncertowo i tanecznie
Wieczór natomiast upłynął pod znakiem bloku koncertowego. Na początek zagrały zespoły Pozytywnie albo Wcale oraz Clubbersi. Później na scenie zagościł Kordian z zespołem, który zadbał o fantastyczną atmosferę pod sceną. Ludzie wyśpiewywali przeboje artysty oraz tańczyli w rytm muzyki disco polo z góralskim zacięciem. Po występie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z Kordianem oraz kupić najnowszą płytę zespołu. Chętnych nie zabrakło!
Mnóstwo pozytywnych emocji wzbudził również koncert kultowego już polskiego zespołu De Mono. Andrzej Krzywy złapał świetny kontakt z drelowską publicznością, która razem z nim wyśpiewywała najpopularniejsze hity zespołu, w tym oczywiście "Póki na to czas" oraz "Statki na niebie".
Wydarzenie zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.
Drelowskie Dni Kultury zostały dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydarzenie ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i naturalnego, objętego LSR w ramach działania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność", PROW 2014-2020.
Partnerami imprezy byli: Wipasz S.A., Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim i Stacja Demontażu Międzyrzec.
ZOBACZ TEŻ: Dzień otwarty w janowskiej stadninie. Zobaczcie, co Was czeka
Napisz komentarz
Komentarze