Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 grudnia 2025 18:54
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama

W końcu będzie można oddać plastikową butelkę do sklepu. Kiedy i za ile?

Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce przyjęta. Oznacza to, że do większości sklepów będzie można oddawać butelki. Bez paragonu.
W końcu będzie można oddać plastikową butelkę do sklepu. Kiedy i za ile?
Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce przyjęta. Oznacza to, że do większości sklepów będzie można oddawać butelki. Bez paragonu

Źródło: iStock

Prace nad nowym prawem trwały od lat i kiedy tylko pojawiały się jego kolejne założenia, niemal od razu były modyfikowane. Teraz nareszcie jest już wszystko jasne. Sejm większością głosów przyjął ustawę, wprowadzającą w Polsce system kaucyjny za puste opakowania. 

Wdraża ona unijną dyrektywę, nakazującą zmniejszanie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Efektem ma być jeszcze więcej śmieci, które trafią do recyklingu.

System kaucyjny

I tak, puste opakowania, bez paragonu udowadniającego zakup produktu w danym miejscu, będzie można oddać do każdego sklepu o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły same zdecydować, czy dołączą do systemu.

Będzie można oddawać:

  • butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów,
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra.
  • metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Przy zakupie takich produktów będzie doliczana kaucja, którą klient odzyska, oddając opakowanie. Wysokość opłaty zostanie jeszcze doprecyzowana, ale według projektu rozporządzenia z kwietnia było to 50 groszy.

System ma zacząć działać od 1 stycznia 2025 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZamów prenumeratę tygodnika Słowo Podlasia na 2026 rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama