Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi organizuje program pod nazwą "Potańcówki wiejskie". W ramach niego odbył się konkurs dla instytucji i stowarzyszeń na dofinansowanie tanecznych wydarzeń w ich miejscowościach.
Jak podkreślają organizatorzy:
"NIKiDW uznaje ogromną wartość muzyki i tańca polskiej wsi jako części dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Poprzez ogłoszony program «Potańcówki Wiejskie», Instytut zamierza wzmacniać i upowszechniać ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. W ten sposób Instytut chce pokazać, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Celem Programu «Potańcówki Wiejskie» jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi".
Wnioski na dofinansowanie w kwocie do 10 tysięcy złotych mogły składać: koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, organizacje pozarządowe (inne niż wymienione powyżej) oraz samorządowe instytucje kultury.
Jakie działania mogły uzyskać dofinansowanie? "Dofinansowujemy organizację potańcówek na obszarach wiejskich. Naszym założeniem jest upowszechnianie idei organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa oraz utrwalenie lokalnego repertuaru muzyki wiejskiej, dlatego też warunkiem uczestnictwa jest nawiązanie współpracy z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej, w odniesieniu do miejsca realizacji potańcówki. Przez lokalność rozumie się miejscowe tradycje, charakterystyczne dla danej wspólnoty kulturowej, regionu/subregionu etnograficznego lub grupy etnograficznej, gdzie organizowana jest potańcówka. Przy realizacji zadania rekomendowane jest podkreślenie roli lokalnej gwary oraz strojów ludowych" – opisuje warunki Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Wnioski można było składać do 16 czerwca. Program spotkał się z dużym zainteresowaniem, bo łącznie instytut otrzymał aż 508 zgłoszeń. Listę beneficjentów programu poznaliśmy 31 lipca. Wśród 50 zadań, które otrzymają dofinansowanie jest Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej.
- Muzeum organizuje konkurs. Uczestnicy zrobią zdjęcia w stadninie
- Powiat bialski: Most połączył dwie gminy Zalesie i Biała Podlaska
- Brawo! Te gospodynie wywalczyły plac zabaw dla dzieci
- Pątnicy z Białej Podlaskiej wyruszyli na Jasną Górę
- Przed nami XII Powiatowy Rajd Rowerowy im. JI Kraszewskiego
Zrealizuje projekt pod nazwą "Sąsiedzka potańcówka na dechach".
Zgodnie z założeniami programu, wydarzenie ma zostać zorganizowane do końca października tego roku. Szczegóły niebawem.
Przypomnijmy, że od kilku lat projekt potańcówek realizuje Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaski z/w w Wysokim, który już w najbliższą sobotę 5 sierpnia zaprasza na kolejne fantastyczne taneczno-muzyczne wydarzenie, czyli "Gminną potańcówkę na dechach" w miejscowości Sawki (w remizie miejscowej OSP)
W godz. 14:00-16:30 organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty instrumentalne "Po lubelsku" z Przemkiem Łozowskim z Lublina. W godz. 17:00-18:30 w taneczny nastrój ponownie wprowadzi uczestników Katarzyna Tucholska, która poprowadzi warsztaty tańców tradycyjnych.
Natomiast o godz. 19:00 rozpocznie się potańcówka na dechach przy dźwiękach kapeli Kanka Franka. "Gramy suwalską muzykę tradycyjną, prowadzimy potańcówki oraz uczymy tańców i zabaw ludowych” – piszą o sobie członkowie zespołu.
Potańcówka oraz warsztaty są nieodpłatne, ale na warsztaty obowiązują zapisy pod nr. tel. 665 263 717.
Jeśli chodzi o poczęstunek, to GOK wdraża imprezę koszyczkową. – Każdego, kto ma taką możliwość, zachęcamy do przygotowania drobnych przekąsek, słodkości lub innych smakołyków. Wspólnie budujmy dobre sąsiedztwo, troszczmy się o siebie nawzajem. Do zobaczenia! – przekazują instruktorzy.
Napisz komentarz
Komentarze