24 sierpnia odbyła się powakacyjna sesja rady gminy Międzyrzec Podlaski.
Nowy radny i nowy wiceprzewodniczący
Rozpoczęło ją uzupełnienie składu rady gminy. Przypomnijmy z funkcji radnego kilka miesięcy temu zrezygnował Adam Kwiatkowski. Na sierpniowej sesji poznaliśmy jego następcę. Skład uzupełnił Mirosław Tomasz Redosz, mieszkaniec miejscowości Misie, którego wybrano dla okręgu wyborczego nr 13. Był jedynym kandydatem, zgłoszonym do wyborów uzupełniających, co sprawiło, że bez ich przeprowadzania został nowym radnym. Podczas sesji świeżo powołany radny odebrał z rąk przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej Bogusława Krzymowskiego zaświadczenie o wyborze na radnego i złożył ślubowanie.
Mirosław Redosz zasilił nowo wybrane grono komisji rewizyjnej. Będzie pracował też na rzecz komisji budżetu i finansów oraz komisji gospodarki komunalnej i rolnictwa.
Podczas tej sesji radni mieli jeszcze jedną ważną kwestię do rozstrzygnięcia, a mianowicie, kto na miejsce Adama Kwiatkowskiego zostanie wiceprzewodniczącym rady. Kandydaturę Tadeusza Sawczuka na tę funkcję zgłosił drugi wiceprzewodniczący Edward Kopron.
– Jest to jeden z najbardziej aktywnych radnych, który bywa praktycznie na wszystkich uroczystościach. Uczestniczy również w wielu imprezach, dotyczących rolników poza działalnością rady. Uważam, że jego wybór na to stanowisko byłby dobry – motywował swoją propozycję.
Innych kandydatów nie zgłoszono. To, że wybór radnego Tadeusza Sawczuka będzie najlepszym, potwierdzili pozostali radni, jednogłośnie popierając tę kandydaturę. Od tego momentu prezydium rady wygląda następująco: przewodniczący Andrzej Pietruk, wiceprzewodniczący Edward Kopron oraz wiceprzewodniczący Tadeusz Sawczuk.
Tego dnia radni podejmowali również uchwałę w sprawie zmian w komisjach, działających przy radzie gminy m.in. w komisji rewizyjnej, w której do tej pory pracował radny Sawczuk.
Które drogi w remoncie?
Następnie raport z bieżącej działalności przedstawił wójt Krzysztof Adamowicz.
– Trwają prace na drogach gminnych w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania infrastruktury drogowej w gminie Międzyrzec Podlaski". Zostały rozpoczęte i trwają roboty na drogach w Rzeczycy, remontowane są ulice Polna i Krzywa. Trwa przebudowa drogi gminnej w Misiach, drogi gminnej w Tłuśćcu oraz przekazano plac na dalszą realizację zadań w Wysokim i drugiej drogi w Tłuśćcu. Trwa przebudowa drogi wewnętrznej w Strzakłach – wymieniał wójt Krzysztof Adamowicz.
Dodał, że w nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024, usługę dowożenia uczniów do szkół będzie realizowała spółka Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Międzyrzecu Podlaskim. Trwają też prace nad planami zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Zaścianki oraz w obrębie miejscowości Puchacze. We wrześniu i październiku odbywać się będzie zbiórka folii rolniczej. Wymienił też wydarzenia, które w okresie wakacyjnym miały miejsce na terenie gminy takie jak: kino plenerowe, warsztaty taneczne, potańcówki czy imprez "Rodzina sportem silna" oraz "OSP Jelnica na sportowo", a także otwarcie zmodernizowanej świetlicy w Maniach.
Wójt podziękował też poszczególnym instytucjom i stowarzyszeniom za tak prężną działalność w okresie letnim.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Budowa autostrady A2. Ostatni odcinek czeka
- Biała Podlaska. Startuje głosowanie w budżecie obywatelskim
- 3-latek wpadł do sadzawki. Nieprzytomne dziecko znalazł sąsiad
- W wodzie wykryto bakterie z grupy coli. Gmina wydała komunikat
Zgłoś kandydata do odznaczeń
To już ostatni moment, by zgłosić swojego kandydata do gminnych odznaczeń: "Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski" oraz "Honorowe Obywatelstwo Gminy Międzyrzec Podlaski". Kandydatów mogą proponować stowarzyszenia, organizacje społeczno-polityczne i wyznaniowe oraz grupy mieszkańców, składające się z co najmniej 20 osób.
Nadanie obu tytułów jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania za działalność na rzecz międzyrzeckiej gminy we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Tytuł nadawany jest za życia lub pośmiertnie przez radę gminy, może go dostać zarówno osoba fizyczna jak i inny podmiot.
W przypadku, jeżeli wniosek składają stowarzyszenia, organizacje społeczno-polityczne i wyznaniowe – wniosek taki powinien być podpisany przez osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawców. Do wniosku należy dołączyć uchwały odpowiednich organów wnioskujących.
Jeżeli wniosek składa grupa mieszkańców – do wniosku trzeba dołączyć listę grupy mieszkańców z podaniem adresu, numerami PESEL i podpisami. Grupa mieszkańców powinna posiadać czynne i bierne prawo wyborcze. Z wnioskami o przyznanie tytułów może też wystąpić: przewodniczący rady gminy, komisje rady gminy oraz wójt.
Kandydatury można zgłaszać w urzędzie gminy do 1 września. Szczegóły oraz wzory wniosków znajdują się na stronie internetowej www.miedzyrzecgmina.pl.
Napisz komentarz
Komentarze