Dożynki odbyły się 3 września na placu przy Szkole Podstawowej w Podewórzu. Organizatorami wydarzenia byli wójt gminy Podedwórze, Monika Mackiewicz-Drąg i Starostowo Parczewskie. Dożynki zaczęły się od zbiórki przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W świątyni została odprawiona msza święta w intencji rolników i dziękczynna za tegoroczne plony.
Przekazanie chleba
Następnie spod kościoła na plac przy Zespole Placówek Oświatowych w Podedwórzu przemaszerował barwny korowód dożynkowy. Tam dokonano oficjalnego otwarcia dożynek przez władze gminne i powiatowe oraz przekazano gospodarzowi wydarzenia, staroście parczewskiemu Januszowi Hordejukowi dożynkowy chleb. W rolę starostów dożynek wcielili się Jadwiga Lipka i Dariusz Mackiewicz ze wsi Opole w Gminie Podedwórze.
Jak co roku, na dożynkach powiatowych rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Antopolu, drugie miejsce – Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu, a trzecie miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Rusiłach. Ponadto Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs na najładniejszą dożynkową dekorację posesji w Gminie Podedwórze. Palma pierwszeństwa przypadła Annie Kopaczewskiej, drugie miejsce – Małgorzacie Żukowskiej, trzecie miejsce – Monice Łukaszuk, a trzecie Zuzannie Panasiuk. W czasie imprezy przyznano również 7 odznaczeń "Zasłuzony dla Rolnictwa" i 1 "Zasłuzony dla Województwa Lubelskiego".
Zabawa przy muzyce
Dożynki powiatowe to czas modlitwy, podziękowania za plony, ale też zabawy i odpoczynku. W Podedwórzu bawiły się więc całe rodziny. Najmłodsi skakali na dmuchańcach, jedli watę cukrową i lody. Organizatorzy zapewnili im liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Starsi mogli spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i poszczególne gminy z powiatu parczewskiego. Swoje stoiska przygotowały gminy: Parczew, Sosnowica, Dębowa Kłoda, Milanów, Jabłoń oraz Podedwórze, a także instytucje i firmy związane z rolnictwem. Oprócz regionalnych frykasów można było podziwiać oryginalne dekoracje nawiązujące do czasu dożynek.
Zabawa odbywała się przy występach zespołów ludowych. Publiczność zagrzewała do tańca również kapela Drewutnia. Gwiazdą wieczoru był zaś zespół disco polo Power Play. Wspólne tańce trwały do późnych godzin nocnych, a uczestnikom zabawy przygrywał zespół The Monsters.
Napisz komentarz
Komentarze