Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 02:10
Reklama dotacje rpo
Reklama

Udali się w podróż do XIX wieku. W Sosnówce czytali "Nad Niemnem"

W poniedziałek, 11 września mieszkańcy gminy Sosnówka i goście przenieśli się do Korczyna na Litwie nad Niemnem.
Udali się w podróż do XIX wieku.  W Sosnówce czytali "Nad Niemnem"
W poniedziałek, 11 września mieszkańcy gminy Sosnówka i goście przenieśli się do Korczyna na Litwie nad Niemnem

Źródło: Gmina Sosnówka/Facebook

Podróż do XIX wieku odbyła się w ramach Narodowego Czytania. W tym roku Polacy czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 
 

Przypomnijmy, to już 12. odsłona corocznej akcji wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.
 

Fragmenty książki czytali: pracownicy tamtejszego urzędu gminy i radni gminy Sosnówka, wójt Marcin Babkiewicz, naczelnik gminy, Renata Stefaniuk, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z jego kierownikiem Aleksandrą Kuczyńską, a także dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Krzysztof Bruczuk.

Podróż do XIX wieku odbyła się w ramach Narodowego Czytania. W tym roku czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fot. Gmina Sosnówka/Facebook

 Wspólne czytanie polskiej literatury było wyjątkowym przeżyciem. Eliza Orzeszkowa w ciekawy sposób opisuje społeczeństwo XIX wieku i relacje między arystokracją, średnio zamożnym ziemiaństwem a szlachtą zaściankową. To właśnie najniższą warstwę społeczną ocenia najlepiej, jej prostotę, trud codziennej pracy, szacunek do tradycji. Myślę, że warto sobie czasem przypomnieć o takich wartościach, które nas, Polaków utożsamiają – zaznacza wójt, Marcin Babkiewicz

Z kolei naczelnik gminy, Renata Stefaniuk podkreśla, że wspólne czytanie powieści podczas Narodowego Czytania to wyjątkowa okazja do połączenia się z innymi ludźmi poprzez literaturę. 

– To nie tylko aktywność kulturowa, ale także społeczna, która ma ogromny wpływ na rozwijanie naszego umysłu i budowanie więzi międzyludzkich. Narodowe Czytanie stwarza możliwość, byśmy jako społeczeństwo mogli wspólnie skupić się na jednej powieści. To doświadczenie nie tylko poszerza naszą wiedzę, ale także umożliwia nam głębsze zrozumienie naszej kultury i dziedzictwa literackiego. Wspólne czytanie nie tylko zwiększa naszą wiedzę, ale również pomaga w budowaniu– społeczności. To okazja do spotkania się z innymi osobami, podzielenia się swoimi wrażeniami z czytanej książki i dyskusji na temat jej treści – mówi Renata Stefaniuk. 

Małżonka posła Dariusza Stefaniuka podkreśla, jak bardzo potrzebne są takie akcje jak Narodowe Czytanie.

 – One promują czytelnictwo w społeczeństwie, co ma ogromne znaczenie w erze, w której media cyfrowe i technologia zyskują coraz większą przewagę. Czytanie książek i literatury jest nadal jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie wyobraźni, kształtowanie myślenia krytycznego oraz pogłębianie wiedzy. Ponadto, Narodowe Czytanie pomaga w zachowaniu i promowaniu naszego dziedzictwa kulturowego. Czytanie klasyków literatury narodowej pozwala nam lepiej zrozumieć naszą historię, kulturę i tożsamość. Wspólne czytanie podczas Narodowego Czytania to dla mnie nie tylko okazja do literackiej podróży, ale także do budowania społeczności i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. To wydarzenie, które warto wspierać i uczestniczyć w nim, aby czerpać z niego korzyści zarówno dla siebie, jak i dla całego społeczeństwa – dodaje. 

Organizatorem wydarzenia w gminie Sosnówka była dyrektor Gminnej Biblioteki w Sosnówce, Teresa Harasimiuk. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama