Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 21:25
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Świętowali 100-lecie szkoły i 30-lecie nadania imienia [GALERIA ZDJĘĆ]

Odbyła się uroczystość 100-lecia szkoły podstawowej oraz 30-lecie nadania imienia Jana Pawła II szkole oraz uroczyste otwarcie przedszkola. Nie zabrakło podziękowań za lata pracy na rzecz edukacji, znamienitych gości i programu artystycznego w wykonaniu uczniów, którzy zatańczyli poloneza.
Świętowali 100-lecie szkoły i 30-lecie nadania imienia [GALERIA ZDJĘĆ]
Odbyła się uroczystość 100-lecia szkoły podstawowej oraz 30-lecie nadania imienia Jana Pawła II szkole oraz uroczyste otwarcie przedszkola. Nie zabrakło podziękowań za lata pracy na rzecz edukacji, znamienitych gości i programu artystycznego w wykonaniu uczniów, którzy zatańczyli poloneza

Autor: Anna Chodyka

Wydarzenie rozpoczęło odsłonięciem pamiątkowej tablicy i otwarciem przedszkola z przecięciem biało-czerwonej wstęgi. Kolejno miało miejsce powitanie gości i przemówienia okolicznościowe. Następnie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów. Na zakończenie zaplanowano zwiedzanie szkoły i poczęstunek, a po nim zabawę taneczną w hali sportowej. 

 

Podziękowania dyrektorom i nauczycielom

Jak zaznaczył wójt Jacek Szewczuk, 100-lecie szkoły to piękny jubileusz. Dodał, że znaczące jest też 30-lecie nadania szkole imienia Jana Pawła II. Przypomniał, że 2023 r. to też 50-lecie powstania gminy Rokitno. 

– 100-lecie szkoły to okazja by spojrzeć wstecz. Przypomnieć zdarzenia, ludzi, emocje z dawnych lat. Jestem niezwykle dumny, że możemy to niezwykłe święto dzisiaj przeżywać. Radość płynie z serca, że mamy tak liczne grono gości – przyjaciół – podkreślił. Wskazał, że tablica, która została odsłonięta z cytatem Jana Pawła II: “Wymagajcie od siebie, chociażby inni od was nie wymagali”, to wielkie zobowiązanie, nie tylko dla najmłodszych - uczniów szkoły, ale to przesłanie dla wszystkich. To też hołd dla papieża-Polaka. – Przez te wszystkie lata szkoła wykształciła mądrych, ambitnych, wartościowych ludzi. My z nimi przebywamy. Wśród naszych absolwentów są lekarze, pielęgniarki, księża, pracownicy naukowi, artyści, oficerowie służb mundurowych, sportowcy, przedsiębiorcy, nauczyciele, pracownicy samorządowi, a nawet wójtowie. Ja również jestem absolwentem tej szkoły – mówił wójt Jacek Szewczuk. 

Szczególne podziękowanie złożył emerytowanym dyrektorom szkoły i nauczycielom oraz obecnej dyrekcji i pedagogom. 

Mirosława Szpyruk dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie powitała wraz z wójtem Jackiem Szewczukiem przybyłych gości fot. Anna Chodyka

Szkoła dba o rozwój uczniów

Mirosława Szpyruk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie powitała wraz z wójtem Jackiem Szewczukiem przybyłych gości. Kolejno otrzymała gratulacje i podziękowania od nich za swoją pracę i całego grona pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły. Szczególne wyrazy wdzięczności otrzymała też od wójta i od pracowników samorządu.

– Do uroczystości przygotowywaliśmy się od ubiegłego roku. Każdy miał rozdysponowaną pracę i wiedział za co jest odpowiedzialny. Podeszliśmy do jubileuszu poważnie i z wielkim sercem – mówiła dyrektor Mirosława Szpyruk. Dodała, że szkoła bardzo się zmieniła przez ostatnie sto lat. – Na początku nauka odbywała się w domach prywatnych, później postawiono mały, drewniany budynek, który został już zdemontowany, kolejno powstał budynek murowany, tam obecnie są oddziały przedszkolne, ostatnio dobudowano nową część i oficjalnie oddano do użytku – przekazała.

De Mono i Anna Popek gwiazdami Niedźwiedzi Biznesu 2023!

Szkoła obecnie liczy 225 uczniów i dba o rozwój uczniów, są prowadzone zajęcia dodatkowe. – Działają koła naukowe np. matematyczne czy przyrodnicze, odbywają się też zajęcia sportowe. Rozwijamy zainteresowania uczniów w każdej dziedzinie. Dzieci i młodzież uczestniczą w licznych wycieczkach turystycznych – wymieniała dyrektor. Przypomniała, że szkoła posiada też nowoczesne laboratorium, które powstało w ubiegłym roku. – Warunki do nauki są sprzyjające, uczniowie mogą korzystać z wielu zajęć pozalekcyjnych. Dzięki temu najlepsi biorą udział w olimpiadach. Co roku mamy laureata konkursu Polonista Roku, co jest wielkim sukcesem. Zdarzyło się, że jednego roku mieliśmy czterech laureatów tego konkursu – przypomniała Mirosława Szpyruk. Podkreśliła, że od lat uczniowie mają wysokie osiągnięcia w dziedzinie matematyki. – Mieliśmy laureatów z konkursów przedmiotowych. Co roku mamy też sukcesy sportowe. Myślę, że w naszej szkole uczniowie czują się bardzo dobrze. Mamy dobry kontakt z ich rodzicami, którzy wspomagają swoje dzieci w nauce oraz nauczycieli np. w czasie organizowania wycieczek czy uroczystości. Szkole sprzyja też wójt Jacek Szewczuk, za co jesteśmy wdzięczni – zaznaczyła.

Historia szkoły

Dyrektor Mirosława Szpyruk przypomniała zebranym na uroczystości historię szkoły. Wskazała, że do 1915 r. funkcjonowała w Rokitnie szkoła trzyklasowa, która w czasie działań wojennych została spalona. Nauka odbywała się w domach prywatnych, najpierw u Antoniego Szymczuka, później u Trochyma Tura. – Po odzyskaniu niepodległości, w 1923 r. w Rokitnie została założona Szkoła Powszechna. Różne były koleje jej działalności, lecz ani wojna, ani kolejne zmiany w systemie naszej oświaty nie zmieniły jej głównego zadania: wychowywać i wszechstronnie kształcić dzieci i młodzież, zgodnie z tradycjami narodowymi.

W latach 1926-1928 dzięki pomocy mieszkańców Rokitna wybudowano murowaną szkołę. W czasie okupacji niemieckiej nauczanie odbywało się w domu prywatnym u Tomasza Tura. W cieplejsze miesiące uczono w stodole. Szkołę murowaną zajęli Niemcy, a potem udostępniono ją uczniom pochodzenia ukraińskiego. W latach 1947-1948 z Państwowego Funduszu Ziemi przeniesiono na teren szkoły drewniany dom, w którym zorganizowano dwie klasy lekcyjne dla uczniów – przekazała Mirosława Szpyruk.

Dodała, że w okresie międzywojennym na terenie dzisiejszej gminy kaganek oświaty nieśli m.in.: M. Marczewski (1923-1938), W. Jankowski (1938-1946). Po wojnie dyrektorami szkoły w Rokitnie byli: J. Rywko-Rowicki (1946-1963), E. Wieliczuk (1963-1966), Z Mikołajczuk (1966-1973), M. Szpyruk (1973-1984), E. Mikołajczuk (1984-1990), J. Jakubiec (1990-1995), B. Hołota (1995-2001), K. Greczuk (1999-2012, gimnazjum) i od 2001 r. Mirosława. Szpyruk.

Przekazała, że w 70. rocznicę istnienia szkoły odbyła się uroczystość nadania imienia Jana Pawła II. Poinformowała też, że patron szkoły został wyłoniony w drodze plebiscytu, zorganizowanego wśród uczniów, pracowników szkoły, rodziców, a także innych mieszkańców Rokitna. 16 czerwca 1993 r. w obecności ówczesnych władz: kuratora oświaty Joanny Marchel, wicewojewody bialskopodlaskiego Jerzego Zalewskiego i dyrektora szkoły Jana Jakubca, uczniowie odebrali z rąk rodziców sztandar.

 – W piątą rocznicę nadania imienia szkole, z inicjatywy ówczesnej dyrektor szkoły Bogusławy Hołoty, ze zbiórki pieniędzy wśród społeczeństwa zakupiono popiersie patrona. Od 2001 r. placówka należy do rodziny szkół noszących imię Jana Pawła II i uczestniczy w jej zjazdach. Ważnym dniem w życiu szkoły jest 16 października. Tego dnia obchodzi się święto patrona Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II – podsumowała dyrektor Mirosława Szpyruk. 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Mam nadzieję że proboszcz z nami zostanie 😔Data dodania komentarza: 19.09.2024, 18:27Źródło komentarza: Zgorszenie w parafii! Ksiądz i organistka na gorącym filmiku!Autor komentarza: J-23 znowu nadajeTreść komentarza: Jakim trzeba być ułomem lub ślepym aby nie zauważyć kobiety przechodzacej z rowerem przez przejście w biały dzień????? Odebrać prawo jazdy na zawsze i skierować na badania do lekarza psychiatry i okulisty . Lub do szkoły podstawowej a tam nauczą kto ma pierwszeństwo na pasach . Jestem kierowcą i staram się zwracać uwagę na pieszych nawet poza przejściem z zebrą. A Ta wali prosto w kobietę gdzie piesza ma pierwszeństwo. Strach z domu wychodzić jak takie kierują. Furmankę , gumofilce i kunia niech powozi.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 15:42Źródło komentarza: Krajowa dwójka. Osobówka potrąciła pieszą. Dwie osoby trafiły do szpitalaAutor komentarza: hhhhTreść komentarza: Najpredzej i prałat brał tam udzial,ale się przytajniaczył i na kościelnego zwalił ojcostwoData dodania komentarza: 19.09.2024, 15:34Źródło komentarza: Zgorszenie w parafii! Ksiądz i organistka na gorącym filmiku!Autor komentarza: Rogacz że wsi.Treść komentarza: Moja żona też całowała się z księdzem. Sąsiedzi mi powiedziali, że moja żona ciąga się po krzakach z księdzem, całuję się i Bóg wie co jeszcze robiła. Mieliśmy czworo dzieci. Tknięty przeczuciem zrobiłem badania genetyczne DNA dzieciom i okazało się że żadne z dzieci nie jest moje. Później sąsiedzi mówili że moja żona ma te dzieci z księżmi. Jedno z Księdzem Wikarym , drugie z Księdzem Proboszczem, trzecie z Księdzem Dziekanem a ostatnie najmłodsze z Kościelnym . Pilnuje żon i kobiet bo tak jak ja zostaniecie rogaczami bez dzieci.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 13:51Źródło komentarza: Zgorszenie w parafii! Ksiądz i organistka na gorącym filmiku!Autor komentarza: Wujek DariuszTreść komentarza: Dlaczego policja nie reaguje na regularne zastawianie chodnika (pojazdy zaparkowane czterema kołami na chodniku uniemożliwiają przejście) przy posesjach ul. Podleśna 68 - 72? Nie chce się z klimatyzowanego radiowozu wysiadać?Data dodania komentarza: 19.09.2024, 11:48Źródło komentarza: Połowa Podleśnej jak autostrada. – Nikt wam nie robi łaski – mówi wojewoda
Reklama
Reklama