Pod koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy wynik głosowania mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2024. Głosowanie ruszyło 1 września i trwało do 14 września, a lokalna społeczność miała do wyboru 8 propozycji.
Dziś już wiemy, że najbardziej pożądanym do realizacji projektem w mieście była tężnia solankowa. Na to zadanie zagłosowało 317 osób, co stanowi 52 proc. wszystkich głosujących. I to właśnie ten projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku za 110 tys. złotych.
Poznajcie szczegóły projektu. Zakłada on budowę tężni z drzewa sosnowego/świerkowego, zabezpieczanego impregnatem do drewna. Tężnia wyposażona będzie w zbiornik na solankę, oświetlenie i urządzenie do pompowania solanki. Projekt obejmuje również położenie płytek chodnikowych oraz montaż ok. 4 ławek.
"Mikroklimat wytwarzający się wokół tężni zbliżony byłby do klimatu nadmorskiego i stanowi jeden z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Mieszkańcy mogliby zażywać drogocennych inhalacji z korzyścią dla zdrowia. Wokół tężni wytwarza się mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji. Inwestycja wykonana w proponowanej formie będzie generowała końcowy efekt prozdrowotny i ekologiczny, ale dodatkowo również efekt estetyczny oraz marketingowo-reklamowy dla mieszkańców oraz całego miasta. Dostęp do tężni solankowej będzie swobodny dla wszystkich zainteresowanych osób, a sama inwestycja nie powinna budzić negatywnych sprzeciwów społeczeństwa lokalnego, gdyż będzie pozytywnie wpływała na estetykę miasta oraz dodatnio na zdrowie zainteresowanych osób. Miejsce to stałoby się na pewno atrakcją na skalę powiatu" – czytamy w opisie zadania, zamieszczonym przez jego pomysłodawców.
Tężnia ma być zlokalizowana na terenie parku Potockich. "Lokalizacja w parku byłaby idealna ze względu na bliskość placu zabaw dla dzieci, co umożliwiałoby w ramach integracji mieszkańców przebywających na placu zabaw również korzystanie z dobrodziejstw solanki z tężni" – argumentują pomysłodawcy. Jednak zaznaczają, że lokalizacja uwarunkowana jest od zgód i pozytywnych opinii, przewidzianych przepisami prawa. Dodają, że obiekt ma działać nieodpłatnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni na zasadach ogólnodostępności.
Drugi na liście wniosek, dotyczący zakupu kamery termowizyjnej dla OSP Śródmieście zyskał 96 głosów, a trzeci, czyli budowa ekologicznych miejsc parkingowych przy ul. Kossaka, zebrał 65 głosów. Wybieg dla psów zyskał 54 głosy, wiata turystyczna i parasole na terenie międzyrzeckich jeziorek zebrały 44 głosy, na budowę parku kieszonkowego zagłosowało 32 mieszkańców, na zakup fantomu do ćwiczeń dla OSP Śródmieście głos oddało 5 osób, żadnego mieszkańca nie zainteresował natomiast montaż systemu wystawienniczego na przystankach autobusowych.
Łącznie w tej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowały 632 osoby, a ważnych głosów było 613. 216 głosów zostało oddanych z komputerów, a reszta z urządzeń mobilnych. Częściej w głosowaniu w ramach BO 2024 brały udział kobiety, których zagłosowało 364, co stanowi 59 proc. głosujących. Głosów oddanych przez mężczyzn było 249, co stanowiło 41 proc. wszystkich głosujących.
- Ślubowanie pierwszoklasistów i stypendia starosty dla najlepszych
- Nie chcą żwirowni w okolicach swoich domów. "Będziemy blokować drogę"
- Blisko takiego samego wypadku jak na A1. Tym razem skoda pruła 190 km/h [WIDEO]
- "Palestyński lekarz" zmanipulował 59-latkę. Na ziemię sprowadził ją dopiero kuzyn, ale było za późno
Napisz komentarz
Komentarze