Międzynarodowy Dzień Seniora rozpoczęło przekazanie informacji o propozycjach programowych Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Kolejno odbył się koncert grupy wokalnej z Łomaz "Studzieńczanie". Następnie została zaprezentowana gawęda historyczna pt. "Powstanie miasta Biała Podlaska za czasów Radziwiłłów z podkreśleniem szczególnej roli kobiet". Reżyserką spektaklu jest Anna Tonkiel, scenarzystą Jarosław Kozak. Na scenie wystąpili aktorzy z grupy poetyckiej "Marzenie" oraz młodzież z I LO im. J. I. Kraszewskiego. Po przedstawieniu nadeszła ważna chwila, gdyż Anna Tonkiel otrzymała z rąk prezydenta Michała Litwiniuka Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej II stopnia. Wydarzenie zakończyła biesiada senioralna.
Jak poinformowała Maria Skonieczna prezes Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Białej Podlaskiej w imprezie wzięło udział ponad 180 osób.
– Przyjechali seniorzy z Łomaz, Chotyłowa, Rokitna, Terespola, Cieleśnicy i Piszczaca. Wzięli też udział seniorzy z Białej Podlaskiej – mówiła Maria Skonieczna. Dodała, że w najbliższym czasie odbędzie się 10 grudnia wyjazd do Opery Podlaskiej na operetkę pt. “Wesoła wdówka”. – Jeszcze trwają zapisy, zapraszam do wzięcia udziału w wydarzeniu – zachęcała Maria Skonieczna.
Wyróżniona Bialską Nagrodą Kultury
Wyróżniona Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej II stopnia Anna Tonkiel powiedziała, że odczuwa ogromną satysfakcję i radość.
– W pewnym wieku nie wie się, ile człowiek jeszcze będzie pracował czy udzielał się, bo pojawiają się różne dolegliwości, więc bardzo się cieszę, że zostałam doceniona. Brakuje mi słów, by komentować – przyznała Anna Tonkiel.
Dodała, że nagroda mobilizuje ją do dalszych działań. Wyjaśnia, że nagroda im. Anny z Sanguszków zmotywowała ją do pokazania roli księżnej Radziwiłłowej w gawędzie historycznej, która została wystawiona w czasie wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora. Zaznaczyła, że jest wdzięczna Jarosławowi Kozakowi za przygotowanie scenariusza. – Z seniorami pracowało mi się dobrze, ale przygotowania były trudne, gdyż aktorzy byli na wyjazdach. Dlatego miałam problemy z organizowaniem prób. Jednak się udało. Widziałam, że w czasie przedstawienia uczestnicy byli bardzo cicho, a potem wszyscy chwalili spektakl – zauważyła. Gawędę historyczną o Radziwiłłach chciałaby wystawić w I LO im. J. I. Kraszewskiego na święto patrona szkoły. – Jeśli ktoś nas zaprosi, to jesteśmy chętni, by gawędę wystawić ponownie – zaznaczyła Anna Tonkiel.
Nauczycielka, którą kochała młodzież
Maria Skonieczna wyjaśniła, że Annę Tonkiel poznała, kiedy pracowała jako metodyk zajęć pozalekcyjnych w kuratorium w Białej Podlaskiej. – Zachwyciła mnie jej pasja, jej umiejętność współpracy z młodzieżą, uczniowie ją kochali – podkreśliła.
Jarosław Kozak scenarzysta gawędy historycznej przyznaje, że przypadła mu bardzo trudna praca. – Sam się zgłosiłem, ale teraz powiedziałem Marii Skoniecznej, że mam przesłanie do mężczyzn – zastanówcie się, co obiecujecie kobietom. Początkowo to miało być coś małego, a wyszło coś wielkiego. Do pomocy posłużyła mi książka Jerzego Flisińskiego, którą przeczytałem cztery razy. Zarywałem noce, przeżyłem to bardzo mocno. Jestem zaskoczony, że gawęda wypadła tak dobrze – przyznał Jarosław Kozak.
Emila Zajączkowska uczennica III klasy I LO im. J. I. Kraszewskiego wzięła wraz z koleżanką udział w przygotowaniu gawędy historycznej. Wystąpiła na scenie jako jedna z lektorek.
– Współpracuję z seniorami nie pierwszy raz, ponieważ Anna Tonkiel to moja wspaniała babcia. Ona mnie zaangażowała i podarowała mi dryg do występowania na scenie. Z grupą poetycką “Marzenie” podejmuje już kolejne działania. Seniorzy są bardzo otwarci na młode osoby, są zainteresowani tym, co młode pokolenie ma do powiedzenia – zaznaczyła Emilia Zajączkowska.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze