Inauguracja Nocy Bibliotek odbyła się 6 października w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. Tam grupy z bialskich przedszkoli wzięły udział w warsztatach artystycznych oraz multimedialnych, których głównymi bohaterami były postacie z "Muminków". Barwna na Noc Bibliotek przygotowała także rodzinną zabawę „Absurd nie czytać. Czytasz wiesz więcej”, na którą dzieci mogły przyjść przebrane za swoich książkowych idoli.
Miało też miejsce spotkanie pn. „WspólNoty w mojej bibliotece”. Był to projekt kierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych z klas humanistycznych, skupiony wokół lokalnego dziedzictwa kulturowego. – W ramach inicjatywy zorganizowaliśmy spotkanie z literatem, muzykiem, prawdziwym multipasjonatem kultury i sztuki, bialczaninem Maciejem Szupilukiem, który w tym roku obchodzi 10-lecie pracy literackiej – mówi dyrektor MBP w Białej Podlaskiej Renata Szwed.
Dodaje, że spotkanie połączone było z otwarciem wystawy pt. „Galeria absurdu-PRL”, na której przedstawiono życie codzienne, nie tylko z książką, w czasach PRL. Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej przy wsparciu zbiorów prywatnych przygotował wystawę, na której znalazły się takie perełki jak: zastawa stołowa, przybory biurowe, odzież, katalogi biblioteczne, albumy, fragmenty gazet, plakaty, proporczyki i informacje o obchodzonych w PRL-u świętach. Wystawa była dostępna w czytelni MBP w dniach 6 i 7 października.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Radzyńskie książniczki wróciły na ulicę. Zachwycają nowym wyglądem
- Seniorzy świętowali. Anna Tonkiel wyróżniona Bialską Nagrodą Kultury
- Niedźwiedzie Biznesu 2023. Poznajcie tegorocznych laureatów!
Renata Szwed wskazuje, że na zakończenie pierwszego dnia Nocy Bibliotek w Filii nr 6 goszczono pisarkę Agnieszkę Panasiuk, uznaną przez szerokie grono czytelników autorką cyklu książek "Na Podlasiu", powieści "Podróże serc" oraz powieści historycznej "Ścieżki Elizy".
– Nie było to jedyne spotkanie autorskie w ramach Nocy Bibliotek, bo 7 października przybył do Miejskiej Biblioteki Publicznej pisarz Jacek Galiński, autor bestsellerowej serii książek o Zofii Wilkońskiej, nieco zgryźliwej seniorce ze swoją wizją otaczającego świata. Edyta Tyszkiewicz, redaktor naczelna Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, rozmawiała z nim nie tylko o procesie tworzenia tej ekscentrycznej postaci, ale także o nowej propozycji Galińskiego – książce pt. "Pod górkę" – przekazuje dyrektor Renata Szwed.
Zauważa, że autor z pewnością zachowa na długo w pamięci spotkanie z bialskimi czytelnikami, bowiem pracownicy bialskiej biblioteki zrobili mu nie lada przywitanie. A witała go w Białej Podlaskiej bohaterka jego książek – Zofia Wilkońska (za seniorkę przebrała się jedna z pracownic biblioteki).
Nocy Bibliotek towarzyszyło ciekawe wydarzenie czytelnicze, organizowane przez Filię nr 3. W sobotę 7 października bibliotekarze przygotowali quiz dla dorosłych pt. "Jakiego słowa brakuje w tytułach słynnych powieści?". Oprócz tego została zaprezentowana wystawa ph. "Absurd nie czytać". W tym dniu w "trójce" było można zapoznać się z twórczością lokalnych pisarzy i poetów takich jak Waldemar Golanko, Edyta Tyszkiewicz, Renata Marczuk, Marek Pietrzela, Piotr Kowieski, Arkadiusz Dudyk, Franciszek Jerzy Stefaniuk, Helena Romaszewska, Henryk Kozak i Wiesław Gromadzki. Towarzyszyła temu akcja "Podziel się książkami" zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
Napisz komentarz
Komentarze