W najnowszym wydaniu Słowa Podlasia, czeka na Was, jak zwykle, mnóstwo ciekawych artykułów. Pamiętajcie, że nasz tygodnik kupicie także w elektronicznej wersji, wystarczy wejść na www.eprasa.pl. O czym piszemy w nowym numerze?
- Te wybory już przeszły do historii. Nigdy dotąd nie mogliśmy się pochwalić taką frekwencja, jaką zanotowaliśmy w tym roku. W skali kraju, według danych szacunkowych, bo w poniedziałek po południu wyników głosowania wciąż nie znaliśmy, a wszystkie karty nie były jeszcze policzone, frekwencja oscylowała w obrębie 72 proc. Z szacunków wynika również, że najwięcej głosów w skali kraju zdobył KW PiS, na który zagłosowało ponad 36 proc. wyborców, według danych sondażowych late poll (cząstkowe dane z komisji wyborczych i z exit poll). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na trzecim Trzecia Droga (PSL, Polska 2050), na czwartym Nowa Lewica, a do Sejmu powinna jeszcze wejść Konfederacja. Publikujemy pierwsze komentarze kandydatów z różnych list z naszego regionu.
- W czasie gali Niedźwiedzie Biznesu, która odbyła się na Zamku Janów Podlaski, przyznano wyróżnienia najlepszym przedsiębiorcom w regionie. Wydarzenie było wyjątkowym podsumowaniem ogólnopolskiej konferencji "Podatki – ubezpieczenia – przedsiębiorczość", która odbyła się w gościnnych wnętrzach Akademii Bialskiej. W uroczystości wzięło udział ponad 400 gości z całej Polski. – Przez ten czas centrum kraju znalazło się w Białej Podlaskiej. Mówię to z pełnym przekonaniem, gdyż tak kompetentnych, kompletnych i mądrych rozmów, myślę, że w Polsce doświadczamy mało – podkreśla prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, rektor Akademii Bialskiej.
- Ku zaskoczeniu wielu bialan, w czwartek 12 października plac na Szkolnym Dworze został ogrodzony. Nie można już tam parkować samochodów, co było zwyczajem mieszkańców Białej Podlaskiej. W tym miejscu za chwilę rozpoczną się wykopaliska archeologiczne, które poprowadzi Jacek Tkaczyk z Nowego Krępca.
- Remont pierwszego odcinka ul. Podleśnej w Białej Podlaskiej miał ruszyć w czasie wakacji, jednak pierwszy przetarg ogłoszono dopiero z końcem sierpnia, bez sukcesu. W ubiegłym tygodniu miejscy urzędnicy ogłosili kolejny. Jeśli tym razem się uda, to wykonawcę poznamy dopiero z końcem października.
- Poznaliśmy wyniki naboru wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych. Do województwa lubelskiego ma trafić łącznie 2,74 mld złotych. Dofinansowania pozyskały prawie wszystkie samorządy powiatu bialskiego. W Międzyrzecu Podlaskim ma powstać przedszkole, w Piszczacu żłobek, a w Leśnej Podlaskiej i przedszkole i żłobek. Przebudowana ma być hala sportowa w Terespolu, a remontu mają się w końcu doczekać drogi zniszczone przez wojsko w gminie Terespol. Sprawdzamy też, jakie zadania mają być realizowane w powiatach radzyńskim i parczewskim.
- Podczas wyborów parlamentarnych doszło do skandalu w jednej z komisji obwodowych w gminie Siemień. Jej wiceprzewodniczący miał 0,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyznę odwołano.
- Obecnie na drogach powiatu bialskiego prowadzonych jest wiele ważnych inwestycji, wartych łącznie aż ponad 60 mln złotych. W remoncie są prawie 22 kilometry dróg, a jedną z największych modernizacji jest inwestycja w Czosnówce. Jeszcze w tym miesiącu ruszy natomiast przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi łączącej trasę E-30 z Portem Przeładunkowym Małaszewicze i linią kolejową E-20.
- W ubiegłym tygodniu oficjalnie zainaugurowano działalność pierwszego na terenie Białej Podlaskiej rodzinnego domu dziecka. Wraz z urzędnikami otwierali go rodzice zastępczy, którzy zajmą się wychowaniem ośmiorga podopiecznych.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kudrach "Drużyna sprzed olszyny" w gminie Jabłoń zajęło II miejsce w finale ogólnopolskim konkursu Bitwa Regionów, który rozegrał się w Tomaszowie Mazowieckim.
- Gmina Borki kontroluje szamba, a wielu mieszkańców nie ma umów na wywóz ścieków. Radni pytają kto zaniedbał informowanie mieszkańców.
To i wiele innych bieżących wydarzeń z regionu znajdziecie w papierowym i elektronicznym wydaniu naszego tygodnika.
Napisz komentarz
Komentarze