Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:16
Reklama dotacje rpo
Reklama

Świętowali i pokazali, jak to jest być (nie)pełnosprawnym

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury międzyrzecka społeczność świętowała Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ph. "Jesteśmy Razem". Były niesamowite występy, wystawa oraz warsztaty, podczas których uczestnicy choć w niewielkim stopniu mogli przekonać się, jak na co dzień wygląda życie osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Świętowali i pokazali, jak to jest być (nie)pełnosprawnym
W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury międzyrzecka społeczność świętowała Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ph. "Jesteśmy Razem"

Źródło: Miedzyrzec.info

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzimy co roku 3 grudnia. W Międzyrzecu Podlaskim w tym roku odbył się nieco wcześniej, bo 14 listopada, pod hasłem "Jesteśmy Razem".

Trzeba walczyć z barierami

Wydarzenie miało na celu wyjście osób niepełnosprawnych z placówek, w których na co dzień uczą się, pracują, uczestniczą w rehabilitacji zawodowej i społecznej. Dzięki spotkaniu mogli oni pokazać szerszej publiczności swoje zdolności, umiejętności, a także zintegrować się z lokalną społecznością.

Dzięki spotkaniu (nie)pełnosprawni mogli pokazać szerszej publiczności swoje zdolności, umiejętności, a także zintegrować się z lokalną społecznością (fot. Miedzyrzec.info)

Gości powitali i spotkanie poprowadzili Monika Andrzejuk i Andrzej Marciniuk. Organizatorami imprezy byli natomiast: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzyrzecu Podlaskim na czele z dyrektorką Jolantą Modrzewską, Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Białej Podlaskiej z dyrektorką Jadwigą Patkowską na czele, Warsztat Terapii Zajęciowej w Międzyrzecu Podlaskim na czele z kierowniczką Moniką Andrzejuk oraz Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z dyrektorem Andrzejem Marciniukiem na czele, a także Podlaskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych na czele z prezesem Kazimierzem Telegą. 

Za przygotowanie wydarzenia i codzienną pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami podziękował pracownikom instytucji wiceburmistrz Paweł Łysańczuk. 

– To wyjątkowe zaangażowanie jest bardzo potrzebne, tym bardziej, że mówimy dzisiaj o temacie bardzo istotnym. Często, choć na szczęście coraz mniej, problemy osób z niepełnosprawnościami są spychane na dalszy plan. Dane z 2011 roku mówią o tym, że niepełnosprawnością dotkniętych jest 4,7 mln osób i to w tamtym czasie stanowiło 12 proc. społeczeństwa. Kiedyś mówiło się o problemach osób z niepełnosprawnościami, związanych z infrastrukturą, dziś dotyczą one też świata wirtualnego np. dostosowania stron, lektorów, więc mamy duże pole do działania i dużo możemy zmienić – mówił Paweł Łysańczuk

W wydarzeniu i warsztatach wziął udział m.in. zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Paweł Łysańczuk (fot. Waldemar Pepa)

– Bariery architektoniczne czy wirtualne to nie wszystko, bo wydaje mi się, że dużo gorszym zjawiskiem, z którym musimy walczyć, są bariery mentalne i psychiczne. Mówię tutaj o braku akceptacji, o wykluczeniu społecznym osób z niepełnosprawnościami, ale również o problemach i barierach na poziomie mentalnym osób, które z niepełnosprawnościami się borykają. Życzę państwu, by to dzisiejsze spotkanie było owocne. Jako miasto widzimy te bariery, staramy się na bieżąco je niwelować, staramy się do tych potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowywać kolejne remontowane obiekty – podkreślał zastępca burmistrza.

Wyjątkowe warsztaty i występy

Na licznie zebranych tego dnia gości czekał szereg wydarzeń, przygotowanych przez organizatorów. Można było obejrzeć wystawę prac plastycznych i rękodzieła, tworzonego przez osoby z niepełnosprawnością. Zebrani mieli też okazję wziąć udział w warsztatach pt. "Świat oczami osób z niepełnosprawnością", które pozwoliły doświadczyć i zrozumieć codzienność osób z niepełnosprawnością. Poprowadziły je Marta Sobiczewska, Agnieszka Marciniuk i Edyta Krasowska z międzyrzeckiego SOSW. Uczestnicy mieli okazję przekonać się, jak to jest m.in. mieć niepełnosprawność ruchową, jak poruszać się na wózku inwalidzkim czy jak wykonywać codzienne czynności, nie widząc lub mając problemy ze wzrokiem. W warsztatach wzięli udział m.in. Paweł Łysańczuk, radny Marek Chomiuk, dyrektorka ZPO nr 1 Iwona Orkisiewicz oraz dyrektor ZPO nr 2 Grzegorz Kowalczyk.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję przekonać się, jak to jest m.in. mieć niepełnosprawność ruchową czy jak wykonywać codzienne czynności, nie widząc (fot. Waldemar Pepa)
Uczestnicy warsztatów mieli okazję przekonać się, jak to jest m.in. mieć niepełnosprawność ruchową czy jak wykonywać codzienne czynności, nie widząc (fot. Waldemar Pepa)

Tego dnia odbył się również integracyjny koncert galowy w wykonaniu uczniów międzyrzeckiego SOSW, uczestników WTZ i POW w Międzyrzecu Podlaskim. Wystąpiła grupa taneczna MOVE MI, prezentując modern balet oraz wokalistka Zuzanna Janik – uczestniczka 14. edycji "The Voice of Poland". Spotkanie zakończył koncert gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Luz Band, który swoim występem porwał publiczność do tańca pod sceną. 

Wystąpiła grupa taneczna MOVE MI, prezentując modern balet (fot. Miedzyrzec.info)

Inicjatywa zrealizowana została w ramach projektu "Dom kultury+ Inicjatywy miejskie". Dofinansowano ją z budżetów Miasta Międzyrzec Podlaski, Podlaskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama