Sławatyccy Brodacze to fenomen na skalę światową, który od lat przyciąga do tej niewielkiej miejscowości nad Bugiem gości z całej Polski, a nawet z zagranicy. Co roku organizowany jest też konkurs na Brodacza Roku. Nie inaczej będzie i tym razem. Już 29 grudnia, odbędą się wybory Brodacza roku 2023. Prezentacje i wybory odbędą się tradycyjnie na skwerze w centrum Sławatycz 29 grudnia o godz. 13:30. W przerwie prezentacji wystąpią soliści i grupy wokalne, którzy zaśpiewają kolędy i pastorałki.
Tradycję zakończenia starego roku Brodacze prezentują tylko w pełnym obowiązującym przebraniu. Obowiązuje zakaz prezentacji bez kapelusza i maski. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 grudnia do godz. 15:30. Można to zrobić osobiście w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach, ul. Rynek 14, przez wysłanie SMS-a na nr 781 653 134 lub mailowo na adres [email protected]
Dodatkowo podczas wydarzenia zaplanowano pokaz wypiekania sękacza w wykonaniu państwa Korzeniewskich. Będzie też stoisko z pamiątkami, a goście mogą liczyć na rozgrzewający posiłek przygotowany przez Zespół Szkół w Sławatyczach.
Na Wybory Brodacza Roku 2023 zapraszają wójt gminy Arkadiusz Misztal, Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach.
Przypomnijmy, wyjątkowy zwyczaj, który jest fenomenem na skalę światową, co roku przyciąga do Sławatycz ludzi z całej Polski, pojawiają się też goście z zagranicy, etnografowie, twórcy ludowi, reżyserzy, kulturoznawcy, dziennikarze i cała rzesza fotoreporterów, którzy chcą uwiecznić na fotografiach tę piękną, nadbużańską tradycję. Nic dziwnego, bo trzydniowe święto pożegnania starego roku w wykonaniu brodatych przebierańców jest niezwykle widowiskowe.
Pomiędzy 29 a 31 grudnia sławatyccy Brodacze wychodzą na ulice i żegnają stary rok. Są ubrani w piękne, kolorowe czapki z ręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły oraz długimi wstążkami, na sobie mają kożuchy z baranicą na zewnątrz, na twarzach mają ręcznie wykonane ze skóry maski i oczywiście długie brody z lnianego włókna. Na nogach mają słomianki, które na koniec obrzędu są palone w ognisku przez wszystkich Brodaczy, co ma symbolizować ostateczne pożegnanie się ze starym rokiem. Przypomnijmy, w 2021 roku zwyczaj ten został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Napisz komentarz
Komentarze