Rozporządzeniem Prezesa Rad Ministrów z 29 stycznia wybory samorządowe wyznaczono na 7 kwietnia. Druga tura ma się odbyć 21 kwietnia. Pierwszy kamień milowy w przygotowaniach do wyborów w mijał 12 lutego. Do tego czasu, do publicznej wiadomości należało podać informacje o okręgach wyborczych, liczbie radnych wybieranych w każdym z nich. 12 lutego mijał również termin rejestracji komitetów wyborczych. Kolejnym ważnym krokiem dla zarejestrowanych już komitetów będzie podanie list kandydatów na radnych. Na to jest czas do 4 marca, do godziny 16.00.
Kandydaci bez partii
Mieszkańcy Białej Podlaskiej już ponad tydzień temu zaczęli oficjalnie poznawać nazwiska kandydatów na prezydenta miasta w nadchodzących wyborach. Jako pierwszy chęć startu ogłosił Bogusław Broniewicz, obecnie przewodniczący rady miasta Biała Podlaska i prezes stowarzyszenie Biała Samorządowa, które w radzie miasta obecnej kadencji ma swój klub radnych.
- Wiem, że moje wieloletnie doświadczenie samorządowe, jako przewodniczącego rady miasta, pozwoli na rozwiązanie problemów i wyzwań, które stoją przed naszą społecznością – zapewnia mieszkańców Broniewicz informując, że decyzję poprzedziły liczne rozmowy z różnymi środowiskami miejskimi. Jako jedno z zadań, które sobie stawia jest „naprawa spółek miejskich”, „przywrócenie szacunku dla drugiego człowieka” i zakończenie podziałów na lepszych i gorszych.
Do wyborów idzie z programem Biała dla Wszystkich. – Jestem pewien, że nadszedł czas na zmianę i gwarantuję swoje pełne oddanie i poświęcenie waszym sprawom i problemom. W najbliższych dniach ogłoszę program Biała dla Wszystkich, który będę realizował dla was, w nadchodzącej kadencji – zapewnił bialczan.
Jako bezpartyjny kandydat w tegorocznych wyborach wystartuje też w walce o prezydencki fotel w Białej Podlaskiej Adam Chodziński. Obecnie jest radnym miejskim, który wraz z dwójką innych radnych w połowie 2023 roku opuścił klub Zjednoczonej Prawicy i założył klub Radnych Niezależnych. Dziś deklaruje start w wyborach samorządowych, po raz trzeci w charakterze kandydata na prezydenta Białej Podlaskiej.
- KWW Adam Chodziński Bezpartyjny Samorząd został zgłoszony do rejestracji 5 lutego i mam już potwierdzenie, że został zarejestrowany – poinformował pod koniec ubiegłego tygodnia Adam Chodziński. - Startuję ze swojego komitetu tak jak w roku 2014. Wcześniej startowałem z Platformy Obywatelskiej. Nie mam stresu czy napięcia, wiem na co się piszę.
Zapewnia, że listy kandydatów na radych są już prawie dopięte. - Na naszych listach znają się nauczyciele, nauczyciele akademiccy, młodzież, studenci, emeryci, praktycznie wszystkie grupy społeczne. Zgłaszamy kandydatów we wszystkich okręgach. Myślę, że w drugiej połowie lutego zorganizujemy konferencję prasową i zaprezentujemy się mieszkańcom Białej Podlaskiej w naszym programem. Jesteśmy komitetem bezpartyjnym i staramy się pracować dla miasta, będziemy chcieli łączyć wszystkie środowiska, które chcą dla miasta pracować. Budujemy programy lokalne dla wszystkich okręgów, z których nasi radni wystartują – zapewnia Adam Chodziński.
PiS stawia na Litwiniuka
Na stanowisko prezydenta Białej Podlaskiej swoich kandydatów maja też ugrupowania partyjne. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości rekomendację władz regionalnych PiS otrzymał Dariusz Litwiniuk, obecnie szef klubu PiS w radzie miasta, a w poprzedniej kadencji jej przewodniczący.
– Rekomendacje składaliśmy wcześniej. Nie spodziewam się tu zmian, choć u nas kandydatów na prezydentów miast i listy do Sejmiku zatwierdza ostatecznie Komitet Polityczny – informuje poseł Dariusz Stefaniuk, pełnomocnik struktur PiS w naszym regionie.
O wskazanym na kandydata Dariuszu Litwiniuku mówi: „To dobry kandydat” , a o planach partii na wybory w mieście Biała Podlaska: – Biała Podlaska zasługuje na zmiany i mieszkańcy szukają alternatywy. Osoba obecnego prezydenta nie jest aż tak akceptowana, że może liczyć na pewną wygraną. Jesteśmy w stanie pokazać alternatywę, której mieszkańcy poszukują. Kampania będzie z naszej strony merytoryczna. Myślę, że trzeba budować wspólną platformę dla szerokiej reprezentacji różnych środowisk – mówi Stefaniuk. Dodaje, że na listach kandydatów na radnych znajdą się nowe nazwiska. Kluczem do ich tworzenia, jest jak mówi, zaproponowanie kandydatów, za którymi pójdzie wyborca.
Komitet prezydenta
Obecny prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk nie wystartuje z komitetu partyjnego Platformy Obywatelskiej, bo jak ogłosił w ubiegłym tygodniu, w biurze komisarza wyborczego zgłosił do rejestracji KWW Prezydenta Michała Litwiniuka.
– Decyzją władz krajowych PO startujemy do Sejmiku jako Koalicja Obywatelska, ale dopuszczamy możliwość tworzenia lokalnych komitetów. Struktury w terenie badają swoje możliwości, sprawdzają z kim mogą iść. Często są stowarzyszenia czy ruchy, które zgłaszają poparcie dla osoby a nie dla partii, więc wówczas bardziej kandydatowi pasuje rejestrować własny komitet. Taka formuła daje szersze możliwości. Dlatego też, jak mniemam powstał KWW Prezydenta Michała Litwiniuka – informuje przewodniczący PO na Lubelszczyźnie, Stanisław Żmijan. - Władze wojewódzkie PO rekomendują natomiast tę kandydaturę.
Sam Michał Litwiniuk, informując o decyzji startu z własnego komitetu, tak mówił do mieszkańców Białej Podlaskiej. – Zbudowany państwa sugestiami, by kontynuować tę naszą dobrą drogę, postanowiłem zwrócić się o poparcie w nadchodzących wyborach i zawalczyć o reelekcję – mówi Litwiniuk. Dodaje, że na prezentację drużyny, z którą do wyborów pójdzie, przyjdzie czas.
Walka o Sejmik
Stanisław Żmijan mówiąc o nadchodzących wyborach zwraca uwagę na ważną rozgrywkę, jaka będzie się toczyć w wyborach do Sejmiku WL. – Trzeba naprawdę wystawić bardzo mocne listy, bo walka o Sejmik będzie zażarta. Sejmik będzie kluczowy w tych wyborach, nie bagatelizując oczywiście innych płaszczyzn – mówi Żmijan.
Platforma Obywatelska, a szerzej Koalicja Obywatelska będzie walczyć o władze w województwie. – O Sejmik powinniśmy zawalczyć i wprowadzić przedstawicieli z tej części naszego województwa, bo po wyborach parlamentarnych niestety nie mamy swojej reprezentacji ani we władzach centralnych, ani w wojewódzkich i to nie jest dla tego naszego regionu dobrze – mówi Żmijan i przyznaje, że część nazwisk kandydatów do Sejmiku już jest. Na liście zgłoszeń znalazł się m.in. Wojciech Sosnowski z Białej Podlaskiej, Łukasz Gołąb z Parczewa, Bernarda Machniak z Łukowa czy sam Stanisław Żmijan. – Brałem pod uwagę scenariusz, żeby nie startować, ale wszyscy, którzy decydują mówią, że trzeba wziąć odpowiedzialność za te wybory. Można nie objąć mandatu, ale wystartować trzeba. Może na koniec kariery jeszcze w Sejmiku zasiądę – mówi szef lubelskich struktur PO.
Natomiast Dariusz Stefaniuk, odpowiedzialny za partię PiS w regionie do wyborów samorządowych jako kandydat się nie szykuje. Zapewnia jednak, że wskazanie kandydatów na burmistrzów czy wójtów z ramienia partii, należy w głównej mierze do jego obowiązków. – W Radzyniu Podlaskim rekomendacje PiS otrzymał Jerzy Rębek, a w Parczewie Paweł Kędracki – informuje poseł Stefaniuk. Zapewnia, że w lokalne kampanie kandydatów na pewno będzie się angażował.
Napisz komentarz
Komentarze