O godz. 15:30 rozpocznie się zwiedzanie pałacu z grupą rekonstrukcyjną. Kolejno odbędą się warsztaty kaligrafii i rodzinna sesja zdjęciowa w pałacu. O godz. 16:00 zaplanowano prelekcję o historii pałacu Potockich i miasta Międzyrzec Podlaski. O godz. 17:00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy Michała Borysa pt. “Międzyrzec znany i nieznany” Galerii ES w pałacu Potockich. O godz. 19:00 organizatorzy zapraszają na koncert Trio Amabile z prezentacją Andrzeja Sukła redaktora Polskiego Radia.
Co się zmieniło?
Jakie prace przeprowadzono w pałacu Potockich? Jak informuje Paweł Łysańczuk zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, wymieniono dach, odnowiono elewację, wykonano remont kominów. - W ramach przedsięwzięcia wyremontowane zostały: dawna jadalnia, sala przechodnia, sala reprezentacyjna, biblioteka, oranżeria, pokój hrabiego, łazienki, korytarz, przedsionek i kaplica. Wszystko pod nadzorem konserwatora zabytków. Na piętrze z kolei zmodernizowane zostały pracownia graficzna, teatralna i multimedialna, korytarz, pomieszczenie montażu filmu, łazienki, studio cyfrowe, hol - przekazuje Paweł Łysańczuk. Dodaje, że przystosowano pomieszczenia przeznaczone na "Przestrzeń dźwięku", gdzie prowadzone będą zajęcia, mające na celu promocję utalentowanej młodzieży i organizowane zajęcia muzyczne.
Renowację przeszły też taras i balkony. W pałacu pojawiła się winda, a cały obiekt został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowana została powietrzna pompa ciepła.
Powstanie Izba Regionalna
Przypomina też, że Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim pozyskał 25 tys. zł z Narodowego Instytut Muzeów w ramach I etapu programu grantowego "Izby muzealne" na "zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej". - Dzięki temu powstanie Izba Regionalna Ziemi Międzyrzeckiej, w której znajdą swoje miejsce zebrane wcześniej eksponaty. Dzięki oprogramowaniu do katalogowania zbiorów będą one odpowiednio zabezpieczone. Na ich podstawie powstanie profesjonalna koncepcja wystawy stałej i scenariusz wystawy w pałacu Potockich. Następnie MOK weźmie udział w II etapie konkursu, jakim będzie stworzenie wystawy stałej oraz przygotowanie programu działania izby - zapowiada zastępca burmistrza.
W pałacu powstanie m.in. Regionalne Centrum Twórczości Henryka Burzca i wyeksponowanych zostanie część rzeźb artysty.
Podkreśla, że podczas modernizacji wiele oryginalnych elementów wystroju, pochodzących z czasów międzywojnia, odzyskało dawny blask. To np. ukryte do tej pory pod parkietem posadzki. Przywrócone zostały też m.in. gabinet hrabiny, gabinet hrabiego, łazienka oraz biblioteka. Pracom konserwatorskim została też poddana oranżeria.
Pałac Potockich wybudowany został w 1852 roku dla hrabiny Aleksandry Potockiej, właścicielki Ordynacji Międzyrzeckiej, przez architekta Franciszka Marię Lanciego. Pałac uległ spaleniu w 1918, jednak został odbudowany w latach 1922-1928.
Do 1998 roku znajdował się tu dom dziecka i przez lata siedziba Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Później pałac, w części, wykorzystywany był na potrzeby ośrodka kultury.
Napisz komentarz
Komentarze