Redakcję naukową wydania “Orzeł Biały. Dzieje herbu Polski” przygotował Janusz Górski. Jak informuje Instytut de Republica, „Orzeł Biały. Dzieje herbu Polski” to dwutomowa monografia przedstawiającej kształtowanie się i metamorfozy naszego herbu od średniowiecza po współczesność.
- Studia są zbiorem prac naukowych, których tematem jest Orzeł Biały. Ich autorzy, reprezentujący różne dziedziny nauk humanistycznych, badają różne zagadnienia, te mniej i bardziej znane, dotyczące herbu Polski. W części pierwszej przedstawiono dzieje herbu i godła Polski w dobie piastowskiej - Przemysław Mrozowski, za panowania Jagiellonów i w pierwszym wieku rządów królów elekcyjnych - Kamil Frejlich, w czasach saskich i za panowania Stanisława Augusta - Piotr Skowroński, pod zaborami oraz podczas i po odrodzeniu się idei narodowej - Krzysztof Mordyński - przekazuje Instytut de Republica.
Dodaje, że druga część jako kontynuacja prezentuje dzieje herbu Polski i godła w II Rzeczypospolitej - Iwona Luba, w czasie II wojny światowej - Krzysztof Filipow, w Rzeczpospolitej Ludowej - Janusz Górski oraz po 1989 roku - Kacper Wysokiński. W tej części czytelnik ma też zebrane wizerunki Orla Białego na flagach województw, powiatów, gmin i miast III Rzeczypospolitej - Krzysztof Jasieński.
Wydawnictwo podkreśla, że w polskim piśmiennictwie nie było dotąd tak szerokiego wyboru wizerunków polskiego herbu – w dwóch częściach tej monografii znalazło się ponad tysiąc pięćset ilustracji. Znaczna ich część należy do wizualnych wytworów kultury masowej.
- Dzięki starannemu wyborowi oraz dużym wymiarom i wysokiej jakości reprodukcji warstwa ikonograficzna obu tomów pełni równorzędną z tekstem rolę w dyskursie naukowym, a przy tym – ukazuje bogactwo przedstawień i piękno Orła Białego - zaznacza Instytut de Republica.
Napisz komentarz
Komentarze