Pod koniec marca 2023 roku OSM Bychawa i SM Spomlek podpisały list intencyjny w sprawie zacieśnienia współpracy. Trzy miesiące później Zwyczajne Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bychawie jednogłośnie podjęło uchwałę o „współpracy mającej na celu połączenie OSM w Bychawie i SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim”. - Współpraca z OSM w Bychawie oparta jest na analizach rynku, które pokazały, że będzie realizowana z korzyścią zarówno dla OSM, jak i dla Spomleku. - mówił wówczas Paweł Gaca, prezes Spomleku.
Już wówczas firmy w wydawanych komunikatach sugerowały, że nawiązanie współpracy może w przyszłości prowadzić do fuzji. Ta stała się bardziej realna po czerwcowym zebraniu zwyczajnym przedstawicieli OSM Bychawa w 2023 roku. Zdecydowali oni jednogłośnie o współpracy mającej na celu połączenie OSM w Bychawie i SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim.
Połączenie staje się faktem
Na początku czerwca tego roku SM Spomlek poinformowała że przejmuje OSM Bychawę. Połączenie nastąpi 1 lipca i wówczas w Bychawie, zamiast OSM pojawi się oddział SM Spomlek.
- Spomlek przejął już dwie spółdzielnie, które zostały zmodernizowane i dzisiaj są one nowoczesnymi oraz bardzo dobrze prosperującymi oddziałami firmy. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się przeprowadzić te procesy skutecznie, integrując zakłady, modernizując infrastrukturę oraz wprowadzając innowacje. Te wcześniejsze sukcesy dają nam pewność, że również połączenie z OSM Bychawa przyniesie równie pozytywne efekty. Mamy już konkretne plany zagospodarowania zakładu w Bychawie. Chcemy zainwestować w nowoczesne technologie, rozwijać produkcję i wprowadzać nowe, innowacyjne produkty na rynek. Wierzymy, że dzięki tym działaniom, zakład w Bychawie stanie się jednym z filarów naszej firmy, przyczyniając się do jej dalszego rozwoju i sukcesu – mówi Paweł Gaca, prezes SM Spomlek.
Do formalnego połączenia może dojąć, bo jak przekazuje Spomlek, UOKiK wydał zgodę na koncentrację, a Zgromadzenia Przedstawicieli obu podmiotów podjęły stosowne uchwały.
Dla radzyńskiej firmy, jak mówi prezes, takie wcielenie zewnętrznego podmiotu nie jest nowym mechanizmem. - W 2010 roku połączyliśmy siły z OSM w Elblągu (oddział Młynary) oraz w 2013 roku z OSM w Chojnicach. Dzisiaj to bardzo sprawnie działające oddziały Spomleku, które w ciągu kilku lat zostały zmodernizowane i dostosowane do wymogów rynku. Produkowane są tam sery sprzedawane pod marką Serenada oraz Spomlek. Pracownicy zachowali miejsca pracy, rolnicy zaś zostali członkami Spomleku z zachowaniem udziałów i takich samych praw, jakie mają dostawcy mleczarni z Radzynia Podlaskiego – informowała przy okazji nawiązania współpracy z Bychawa w ubiegłym roku rzecznik SM Spomlek, Aneta Mostowiec.
Konsolidacja to szansa
Dyrektorem oddziału SM Spomlek w Bychawie zostanie Ewa Bartnik, dotychczasowa prezes OSM Bychawa.
- Rosnące koszty oraz ogromna konkurencja sprawiają, że małe podmioty nie mają równych szans na rynku, dlatego muszą wybierać między zwijaniem działalności a konsolidacją. W przypadku OSM Bychawa wybrano tę drugą opcję – mówi dziś prezes Bartnik i wspomina, ze kluczowym w nawiązaniu relacji było spotkanie zarządów jesienią 2022 roku.
- Po pierwszej rozmowie z zarządem i odwiedzinach zakładu w Młynarach, który został przejęty ponad 10 lat temu, wiedziałam, że połączenie to właściwa droga. Wspólna wizja i cel, jakim jest wzmocnienie firmy, modernizacja oraz unowocześnienie, były kluczowe. Dzięki temu dostawcy będą mieli gdzie oddawać mleko, a pracownicy zachowają swoje miejsca pracy. Połączenie ma także na celu wzmocnienie marki, aby stała się bardziej rozpoznawalna i konkurencyjna – wyjaśnia Ewa Bartnik.
Podjecie ostatecznej decyzji po roku ścisłej współpracy obu podmiotów, również nie nastręczało już wielu dylematów. - Po prawie roku współpracy handlowej ze Spomlekiem większość kwestii została już przepracowana i wyjaśniona. Największymi obawami dostawców było utrzymywanie i zwiększanie wymagań jakościowych. Pracownicy obawiali się utraty miejsc pracy, jednak udało się nie tylko zagospodarować wszystkie etaty, ale nawet zwiększyć zatrudnienie – przyznaje dotychczasowa prezes OSM w Bychawie.
Obie firmy nie ukrywają, że połączenie wzmacnia ich pozycję na rynku mleczarskim, ale również poczucie stabilności dla pracowników mleczarni, jak i dostawców. - To duże podmioty będą dyktować warunki handlowe. To oni będą mieli pierwszeństwo na półce i staną się pierwszym wyborem konsumentów. Dlatego Spomlek dąży do rozwoju, a doświadczenie, które posiadamy, utwierdza nas w przekonaniu, że forma konsolidacji z dobrą spółdzielnią, zaprowadzi nas do celu – mówił już rok temu, przy okazji zacieśnienia współpracy z Bychawą prezes Spomleku.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze