Parczewscy mundurowi chętnie włączają się w promocję działań profilaktycznych realizowanych na terenie całego powiatu parczewskiego. Tym razem na zaproszenie dyrekcji wzięli udział w dniach otwartych pod hasłem „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” zorganizowanych przez Państwową Inspekcje Pracy na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Jabłoniu 26 września.
Mundurowi działali wspólnie z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy, strażakami Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariuszami Straży Granicznej, przedstawicielami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zespołem Ratownictwa Medycznego SPZOZ w Parczewie.
- Po otwarciu spotkania policjantka przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Nieszczęśliwe wypadki w gospodarstwach rolnych w okresie wakacyjnym – na terenie województwa lubelskiego. Zapobieganie”. Zawierała ona informację dotyczące głównych przyczyn wypadków, możliwości ich uniknięcia. Wiedza teoretyczna została poparta również przykładami zaistniałych zdarzeń z okresu minionych wakacji. Mundurowa kładła duży nacisk na przestrzeganie przepisów BHP, rozwagę, wykonywanie prac bez pośpiechu, nie bagatelizowanie występujących problemów, prawidłowe zabezpieczenie maszyn rolniczych oraz dostępu do nich osób postronnych i dzieci - opowiada sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk z KPP w Parczewie.
Po cyklu wykładów na sali gimnastycznej, na patio szkoły odbywała się prezentacja stoisk wszystkich służb uczestniczących w przedsięwzięciu.
Tutaj z kolei policjantki rozmawiały z uczniami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Głównym tematem było poruszanie się pojazdami, maszynami rolniczymi i jednośladami po drogach publicznych pod działaniem alkoholu. Omówiono przepisy karne dotyczące tego zjawiska, przedziały kwalifikacji pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem, rozdawano ulotki profilaktyczne oraz przeprowadzono ćwiczenie z wykorzystaniem alkogogli, aby po części odwzorować zachowanie zmysłu wzroku osoby nietrzeźwej. Zarówno kadra pedagogiczna jak i sami uczniowie próbowali swoich sił, rzucając do wyznaczonego celu w alkogoglach. Zadanie okazało się dla wielu nie lada wyzwaniem.
Zderzenie osobówki z ciągnikiem
Ostatnim etapem zaangażowania mundurowych był udział w przygotowanej przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie symulacji akcji ratowniczej, odbywającej się na terenie szkoły.
- Dotyczyła ona wypadku komunikacyjnego z udziałem ciągnika rolniczego z przyczepą oraz pojazdu osobowego. Pojazd w skutek zdarzenia wbił się pomiędzy osie przyczepy, co spowodowało wysypanie ładunku i zakleszczenie wewnątrz dwóch osób: mężczyzny oraz nastoletniego chłopca - mówi sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk. I dodaje, że działania prowadzone były w sposób rzeczywisty, dynamiczny, zgodnie z procedurami wykorzystywanymi przez wszystkie służby podczas tego typu zdarzeń. Mundurowi zabezpieczali miejsce wypadku, ustalali okoliczności, ustalali dane świadków oraz uczestników zdarzenia, pomagali również w trakcie prowadzonych działań ratowniczych.
Po zakończeniu symulacji odbył się uroczysty finał zorganizowanego projektu, na sali gimnastycznej nastąpiło rozdanie nagród laureatom konkursu.
Napisz komentarz
Komentarze