Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 17:23
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Koniec z ubraniami w śmietnikach. Niedługo zmienią się zasady gry

Niebawem wejdą w życie zmiany w segregacji śmieci. Nie będziemy mogli bezkarnie wrzucać do śmietnika ubrań, butelek i materiałów budowlanych.
Koniec z ubraniami w śmietnikach. Niedługo zmienią się zasady gry
Tekstylia, żywność, transport, mieszkalnictwo – to korzystanie z tych produktów i usług w Unii Europejskiej najbardziej wpływa na środowisko. Dlatego zmiany w segregowaniu odpadów, jakie po nich pozostają, stały się koniecznością

Autor: Canva

Tekstylia, żywność, transport, mieszkalnictwo – to korzystanie z tych produktów i usług w Unii Europejskiej najbardziej wpływa na środowisko. Dlatego zmiany w segregowaniu odpadów, jakie po nich pozostają, stały się koniecznością.

I stanie się to już niedługo, bo od 1 stycznia 2025 roku. To data, po której w Polsce nie będzie można wyrzucać do śmietników tego rodzaju odpadów. W przeciwnym razie będziemy więcej płacili za wywóz śmieci sprzed naszych domów.

Mamy więc niewiele czasu na zmianę swoich przyzwyczajeń.

Odzież: samorządy wskażą miejsca zbiórki

Co roku państwa UE wyrzucają 5 milionów ton ubrań. Daje to ok. 12 kg na osobę. Co gorsza, zaledwie 1 proc. odzieży można poddać recyklingowi. Problem – jak widać – jest poważny. 

Dlatego kilka lat temu Parlament Europejski postanowił zmienić zasady gry. I przyjął prawo, które zmusza państwa członkowskie do  selektywnej zbiórki tekstyliów.

Co to znaczy dla obywatela UE? 

Że już za niecałe 3 miesiące (1 stycznia 2025) nie będzie można czyścić szaf, wyrzucając ubrania, pościel czy buty do kontenera z odpadami zmieszanymi. Bo to będzie niezgodne z prawem. 

Samorządy zdecydują, jak będziemy się ich pozbywali. Najpewniej oddając je do PSZOK-ów – punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Odpady budowlane: trzeba będzie dzielić na frakcje

Ta zmiana dotknie przedsiębiorców budowlanych. Będą oni musieli segregować odpady budowlane i rozbiórkowe na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne, a także kamienie. 

Przedsiębiorcy nie będą musieli robić tego w miejscu, gdzie powstały odpady, ale poza placem budowy. Będą mogli przekazać je firmom zajmującym się segregacją odpadów. 

Butelki: żeby nie wyrzucać pieniędzy do śmietnika

Teraz większość opakowań po napojach zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi. Żeby to zmienić, 1 stycznia 2025 r. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Obejmie on:

  • butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, 
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra,
  • metalowe puszki o pojemności do 1 litra. 

Do ceny napojów zostanie doliczona kaucja za opakowania: 

  • 50 gr za butelki PET i puszki,
  • 1 zł za butelki szklane.

Puste opakowania – zamiast wyrzucać do śmietnika – będziemy mogli oddać do sklepu. Żeby razem z nimi nie wyrzucać pieniędzy. Oddając do sklepu, odzyskamy kaucję. 

Nowe rozwiązanie, które funkcjonuje już w 20 krajach unijnych, ma – jak czytamy na stronie rządowej – promować recykling i ponowne wykorzystywanie opakowań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: dziadyga b.ostrożnyTreść komentarza: a ja to nawet nie chodze na nogach,pszemieszczam sie na czworaka,bo boje sie że jak stane na nogi to się zabije,a mam swoje lata,78 lat,mam rowera zagarażowanego nowego,produkcji ussr,tak zwana ukraina,solidna komunistyczna robota,zaszanowany bo żem tylko pszejazd próbny ze sklepu towerowego zrobił do swojego gaeazu.jusz jest wiele wart,wnuczek sobie dobre taksowke kupi jak zejde do komun alnika.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 15:17Źródło komentarza: Jechał motocyklem 200 km/h. Dostał wysoki mandatAutor komentarza: MoTreść komentarza: To stracił Prawko, no i przelew zrobi z Białorusi, czy miał... - ukarany, czy zapłacił na miejscu - bo to jest różnica. Policjo, albo informujcie kompletnie, albo przestańcie. Anarchia. W sądzie dalej rewidują bez Podejżenia i wWYroku?Data dodania komentarza: 3.10.2024, 14:17Źródło komentarza: Jechał motocyklem 200 km/h. Dostał wysoki mandatAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Jestem motocyklistą i powiem tak. Bardzo mu k.. dobrze. To nie jest motocyklista, a bandyta na 2 kółkach. Motocyklista cieszy się zjazdy, jadąc rozsądną prędkością.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 12:40Źródło komentarza: Jechał motocyklem 200 km/h. Dostał wysoki mandatAutor komentarza: Brednie animalsówTreść komentarza: Oni ,,walczą" o psy mieszkające na wsi,na mieszkające w blokach ,albo nie mają pomysłu,albo boją się zaczepić tamtych ludzi.Ja mieszkam na wsi,i może w co drugim obejściu jest pies,ma co jeść,ma budę,węszy i biega w nocy gdzie chce,co bardzo lubi.A jak to jest z miejskimi psami? -siedzi non stop w mieszkaniu,qypuszczanu 2 razy na dwór,i wącha zapachy z balkonu.O kotach mic nie wiem,tygodniami nie widzę żadnego.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 12:19Źródło komentarza: Obrońcy zwierząt zebrali dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowaliAutor komentarza: R.chać motocyklistówTreść komentarza: 😀Data dodania komentarza: 3.10.2024, 12:13Źródło komentarza: Jechał motocyklem 200 km/h. Dostał wysoki mandat
Reklama
Reklama
Reklama