- Po świetnie przyjętych przez publiczność Dniach Teatru Ulicznego w Terespolu (sierpień 2024) zapraszamy na drugą odsłonę naszego projektu, czyli na Małe Formy Teatralne - spektakle jednego aktora, tzw. monodramy, które odbędą się 19-20 października w restauracji Galeria Smaków. Podczas dwudniowego wydarzenia wystąpią cenieni w kraju i zagranicą aktorzy. Gwiazdą wydarzenia będzie Wiesław Komasa - zachęca do udziału Łukasz Pogorzelski z MCKSiR Terespol. Dodaje, że projekt pn. ,,Będzie Wreszcie Teatr w Mieście" otrzymał dofinansowanie z Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, edycja 2024, w kwocie 41 tys. zł.
O godz. 17:00, 19 października wystąpi Michał Orchowski z Teatru ,,Krzesiwo” z Warszawy w przedstawieniu ,,Selfie”, następnie zaprezentuje się Marta Łaska z Warszawy w spektaklu ,,A imię me Manipulacja”, kolejno swoje umiejętności pokaże Karol Bieniek z Teatru ,,Notoco” z MDK ,,Akacja" w Lublinie - w przedstawieniu pt. ,,Tanze”. Wystąpi też Alicja Stankiewicz z Fundacji “Bianina” z Warszawy - w spektaklu “Runway”. Natomiast o godz. 17:00, 20 października zaprezentuje się Mateusz Nowak z Lublina w przedstawieniu pt. „Pan Tadeusz. Impromptu. Próba” oraz Wiesław Komasa z Warszawy w spektaklu pt. ,,Jak to się wszystko dziwnie plecie”.
Jak wskazuje Łukasz Pogorzelski, Wiesława Komasa jest jednym z najbardziej wyrazistych twórców – aktorów na polskiej scenie teatralnej. - Aktor wypracował autorski styl jednoosobowej wypowiedzi scenicznej, opartej przede wszystkim na głębokiej analizie tekstu i jego kameralnym, wręcz intymnym w swej prostocie i bezpośredniości, wykonaniu - mówi Łukasz Pogorzelski.
Dodaje, że twórca jako monodramista zadebiutował 53 lat temu spektaklem „Wołający" wg starotestamentowej Księgi Eklezjasty i poezji polskiej. - W poetyce teatru jednego aktora, twórca zrealizował również „Moją bajkę" wg tekstów Edwarda Stachury, Rabindtanatha Tagore i Hermana Hessego. Wykonał też „Odejście Kaina" wg Marianny Bocian, „Z kilkoma małymi poprawkami" wg opowiadania Andrzeja Pastuszka „Brat", „Moje źródła" wg wierszy Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Józefa Witlina i Rabindtanatha Tagore - przypomina Łukasz Pogorzelski.
Napisz komentarz
Komentarze