W gronie 14 członkiń Bialskiej Rady Kobiet znalazły się aktywistki miejskie, prezeski stowarzyszeń, radne czy kandydatki na radne z komitetu wyborczego prezydenta. Rada została powołana zarządzeniem prezydenta miasta z dnia 21 listopada.
- W składzie powołanej przeze mnie rady są panie z różnorodnych środowisk reprezentatywnych dla naszej miejskiej społeczności – informuje Słowo Podlasia prezydent Michał Litwiniuk.
W gronie wybranych znalazły się zatem: Anna Bodasińska ( „Zasłużona dla miasta Biała Podlaska”, pracownik naukowy bialskiej filii AWF), Joanna Chulińska (członek zarządu bialskiego ZNP, kandydatka do rady miasta z komitetu prezydenta), Anna Chwałek (prezes stowarzyszenia Wspólny Świat, „Zasłużona dla miasta Biała Podlaska”), Emilia Denisiuk (pracownik UM Biała Podlaska, kandydatka do rady miasta z komitetu prezydenta), Beata Jasińska (prezes miejskiej spółki Wod-Kan), Malwina Kielak (działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami), Natalia Klimkowicz-Lachowska (kandydatka do rady miasta z komitetu prezydenta), Karolina Krupińska (kandydatka do rady miasta z komitetu prezydenta) Anna Lewczuk (kandydatka do rady miasta z komitetu prezydenta), Małgorzata Nikolska (była dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, zasiadająca w radzie muzeum, kandydatka do rady miasta z komitetu prezydenta), Krystyna Nowicka (prezes Koła Bialczan, radna miejska z komitetu prezydenta), Katarzyna Pietraszkiewicz (radna miejska z komitetu prezydenta), Anna Stolarczuk (przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Małgorzata Światłowska (kandydatka do rady miasta z komitetu prezydenta). Pełnomocniczką prezydenta w BRK została rzeczniczka prasowa magistratu – Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Powołanie rady odnotował Andrzej Halicki, autor publikacji o samorządzie bialskim, doktor nauk prawnych i autor „Bloga Obywatelskiego”.
- Nabór kandydatek do rady kobiet powinien być demokratycznym procesem, umożliwiającym włączenie członków wspólnoty w sprawy lokalne. To powinien być standard działania samorządu, realizujący zasadę partycypacji, jawności i zaufania. Natomiast rozwiązanie, gdy to wyłącznie władza wyznacza członków takiego podmiotu może budzić wątpliwości. Mogą pojawić się również pytania jakimi kryteriami kierował się prezydent miasta – sygnalizuje Halicki.
Gdy pytamy o kryteria naboru do BRK i jego proces, od prezydenta otrzymujemy taką odpowiedź: - Spełniłem obietnice wyborczą. Po raz pierwszy w historii miejskiego samorządu przy prezydencie zafunkcjonowało ciało doradcze i opiniotwórcze złożone z samych pań - Bialska Rada Kobiet.
Natomiast dr Halicki pokazuje przykłady miast, gdzie proces powoływania tego typu rad odbywał się w procesie angażującym całą społeczność.
- Otwarty nabór mieszkanek zainteresowanych udziałem w radzie kobiet został przeprowadzony w Jastrzębiu Zdrój, Świdnicy, Przemyślu, Płocku, Słupsku, Rybniku, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Łomży, Koszalinie i wielu innych miastach. Powołanie Gdyńskiej Rady Kobiet zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi w październiku i listopadzie 2024 r. w celu poznania opinii mieszkańców (m.in. ankieta). Podobne konsultacje społeczne zostały przeprowadzone też m.in. w Opolu – wylicza dr Halicki.
Zadaniem rady jest opiniowanie działań, dokumentów programowych, projektów uchwał dotyczących kobiet. Może też inicjować akcje społeczne. - Panie pełnią swoją funkcję nieodpłatnie. Będę się do nich zwracał z prośbą o opinię w sprawach, w których warto wysłuchać kobiecej wrażliwości i rozsądku w oparciu o ich wiedzę i doświadczenie zawodowe – dodaje prezydent Michał Litwiiniuk w odpowiedzi na pytanie o cel powołania takiego ciała doradczego.
Przeczytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze