Zakaz handlu będzie obowiązywał w drugą i trzecią niedzielę miesiąca, a handel dozwolony będzie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Nie będzie także handlu w niektóre niedziele, w które wypadają dni ustawowo wolne od pracy, tak jak w Wielkanoc (1 kwietnia) czy Święto Niepodległości (11 listopada). Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Ustawa zakłada, że w 2019 roku będzie już tylko jedna handlowa niedziela w miesiącu – ostatnia. A od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku: trzech przedświątecznych oraz ostatnich w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, gdy są wyprzedaże.
W marcu tego roku sklepy będą nieczynne w niedziele 11 i 18 marca, a otwarte w niedziele 4 i 25 marca. Najwięcej niedziel z zakazem handlu będzie w kwietniu – cztery, zakupy zrobimy tylko wtedy w jedną niedzielę – 29 kwietnia. W Wielki Piątek 31 marca godziny handlu zostaną skrócone do godziny 14. Łącznie w 2018 roku będą 23 niedziele z zakazem handlu i 29 niedziel handlowych.
Spod zakazu handlu w niedziele wyłączone zostały punkty, w których przeważa działalność gastronomiczna. Piekarnie, cukiernie czy kwiaciarnie będą mogły być czynne tylko wtedy, jeśli działalność piekarnicza czy kwiaciarska jest dominująca w danym sklepie. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje między innymi w sklepach internetowych, na stacjach benzynowych, dworcach, cukierniach, kwiaciarniach, pubach, kawiarniach, restauracjach, lodziarniach, piekarniach, aptekach, placówkach pocztowych, kioskach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, stoiskach przy cmentarzach czy lecznicach dla zwierząt. A także w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł, a przy złośliwym i uporczywym łamaniu przepisów ustawy, grozi kara ograniczenia wolności.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 9/2018
(AK)
Napisz komentarz
Komentarze