Dr Teresa Żukowska zajmująca się diagnostyką chorób skóry mówiła na temat czynników ryzyka i epidemiologii. Wyjaśniła, jakie są objawy kliniczne, a także cechy charakterystyczne, które pozwalają rozpoznać złośliwy nowotwór. - Zwróciłam uwagę na samoobserwację i samokontrolę ciała, szczególnie to dotyczyło dłoni i stóp oraz okolic paznokci. Dlatego, że jednym z gatunków czerniaka jest czerniak podpaznokciowy. Trudności diagnostyczne sprawia czerniak podeszew. Wskazałam na objawy, które mogą sugerować, że powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, żeby przeprowadził diagnostykę - mówi dr Teresa Żukowska.
Dodaje, że jednym ze sposobów diagnozowania jest użycie dermatoskopu, który pozwala na precyzyjne określenie zmiany na skórze oraz wskazanie na zmianę złośliwą.
- Mówiłam też o czynnikach rozwoju, zauważyłam, że osoby o jasnej karnacji i niebieskich oczach i rudych włosach, to grupa, która jest bardziej narażona na tę chorobę. Wskazałam, na ogromny problem, jakim jest nadmierne korzystanie z solariów. Są badania, które podają, że część zachorowań jest spowodowanych korzystaniem z solariów. W tej chwili wyszło rozporządzenie, które zabrania młodzieży bez zgody dorosłych korzystania z tych urządzeń - tłumaczyła dr Teresa Żukowska.
Z kolei dr Maria Pawłowicz zwróciła uwagę na diagnostykę czerniaka, a także metody leczenia. - Nowoczesne metody leczenia są stosowane w większych miastach, w Białej Podlaskiej nie ma takiej możliwości. W Białej Podlaskiej możliwe jest usuwanie znamion na skórze, po usunięciu w całości, poddaje się usunięty element badaniu, w zależności od wyniku podejmuje się dalsze leczenie - mówi dr Teresa Żukowska. Dodaje, że za pomocą prelekcji chciano zwrócić uwagę na to, że czerniak jest niebezpieczny.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 osób, związanych z Wirtualnym Klubem Seniora, działającym przy bialskim szpitalu. Na poprzednich spotkaniach swoje prelekcje prowadzili m.in. urolog, ginekolog, okulista i kardiolog.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze