– 30 grudnia 2024 roku stwierdzono pierwsze ognisko rzekomego pomoru drobiu w miejscowości Dołhołęka, gmina Międzyrzec Podlaski. Chorobę wykryto w komercyjnym gospodarstwie utrzymującym około 680 tys. kur rzeźnych. Zwierzęta zostały uśmiercone i przekazane do utylizacji – poinformowała Agnieszka Smyl, wojewódzki lekarz weterynarii .
Z kolei 31 grudnia zeszłego roku potwierdzono podejrzenie drugiego ogniska rzekomego pomoru drobiu w Rzeczycy również w gminie Międzyrzec Podlaski. – W tym gospodarstwie hodowanych jest 12 790 brojlerów kurzych. Badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa rzekomego pomoru drobiu. Aby jednak oficjalnie potwierdzić drugie ognisko, konieczne są dodatkowe badania określające zjadliwość wirusa. Oczekujemy na wyniki przeprowadzane w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach – wyjaśnia dr Agnieszka Smyl.
Działania zapobiegawcze i obszary zagrożone
Wyznaczono strefy zapowietrzone oraz zagrożone. W promieniu 1,5 km od ogniska choroby wyznaczono obszar zapowietrzony, a w promieniu 10 km - obszar zagrożony.
– Jeżeli potwierdzi się drugie ognisko, będą przeprowadzane działania analogicznie do pierwszego czyli ubój ptaków, które nie padły w wyniku choroby i przekazanie ich do utylizacji. Tak jak w poprzednim przypadku trzeba przeprowadzić dezynfekcję, oczyszczanie i również będą wyznaczone obszary. Czekamy na dane z naszego systemu i wtedy będziemy wyznaczać kolejne obszary – wskazuje wojewódzki lekarz weterynarii.
Zgodnie z Rozporządzeniem nr 5 Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 30 grudnia 2024 r., za obszar zagrożony uznaje się części gminy Międzyrzec Podlaski, w tym miejscowości Halasy, Koszeliki, Krzewica, Łuby, Wólka Krzymowska, Żabce oraz północne części Międzyrzeca Podlaskiego i Manie. Pełna lista miejscowości znajduje się w rozporządzeniu.
W strefie zapowietrzonej obowiązują surowe ograniczenia. Właściciele drobiu muszą utrzymywać ptaki w zamkniętych pomieszczeniach i przestrzegać zasad bioasekuracji.
Mieszkańcy oraz hodowcy proszeni są o stosowanie się do zaleceń weterynaryjnych w celu ochrony lokalnego pogłowia drobiu i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
Szczegółowe informacje o ograniczeniach i zasadach dostępne są w pełnym tekście rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii.
W razie podejrzeń wystąpienia choroby należy niezwłocznie zgłosić je do odpowiednich służb weterynaryjnych.
Napisz komentarz
Komentarze