W obliczu stale zmieniających się cen masła aplikacja Łukasza Prackiego pozwala znaleźć najkorzystniejsze oferty w okolicy. Co wyróżnia to rozwiązanie? Jest to najprawdopodobniej pierwsza w Polsce internetowa porównywarka cen masła. Każdego dnia zbiera ona dane o promocjach w sklepach.
Masło drogie jak nigdy
Jeszcze w październiku 2024 roku za 200-gramową kostkę masła trzeba było zapłacić średnio 8,75 zł, czyli aż o 34,8 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Później cena przekraczała nawet 10 zł.
Jednym z głównych powodów zwrotu cen masła jest zmniejszenie produkcji mleka, na co wpłynęły trudne warunki pogodowe. Susza, szczególnie we wschodniej Polsce, obniżyła wydajność krów mlecznych i zmusiła mleczarnie do korzystania z mleka przerzutowego.
Również zmniejszenie liczby hodowców krów mlecznych spowodowane epidemią chorób zwierząt wpłynęło na podaż mleka. Kolejną przyczyną jest malejąca opłacalność inwestycji w produkcję masła.
Dlaczego powstał Masłometr?
Idea Masłometru zrodziła się z potrzeby oszczędzania. Jak przyznaje Łukasz Pracki, wzrost cen masła w ostatnich miesiącach zmusił wielu Polaków do szukania korzystniejszych ofert.
Sam twórca porównywarki również korzysta z promocji, jednak czasochłonne przeszukiwanie gazetek promocyjnych skłoniło go do opracowania narzędzia automatycznie gromadzącego te informacje i prezentującego je w prosty sposób.
Masłometr (znajdziesz go tutaj) regularnie analizuje aktualne gazetki promocyjne sieci handlowych i publikuje zaktualizowane zestawienia najniższych cen.
Jak działa Masłometr?
Strona Masłometru jest przejrzysta i intuicyjna, a grafika pozostaje minimalistyczna – zgodnie z założeniem twórcy. Najważniejsze jest to, by użytkownik szybko mógł znaleźć interesującą go informację.
Serwis wyświetla najtańszą cenę masła oraz wskazuje sklepy, w których produkt jest dostępny. Dodatkowo narzędzie pokazuje na mapie lokalizację placówek, a także umożliwia przejście do gazetki promocyjnej w celu sprawdzenia szczegółowych warunków oferty, np. konieczności posiadania karty lojalnościowej.
Taniej będzie dopiero w drugiej połowie roku
Warto korzystać z porównywarki, ponieważ na razie jest i będzie drogo.
W pierwszym kwartale 2025 roku ceny masła wciąż będą wysokie i mogą wynosić około 8 tys. euro za tonę. Dopiero w drugiej połowie br. oczekiwane są widoczne spadki cen.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze