Budowa lub kupno domu – jakie są koszty?
Szacuje się, że budowa domu od podstaw może być nawet o 25% tańsza od zakupu gotowej nieruchomości u dewelopera. Wiele jednak zależy od naszych wymagań i oczekiwań. Decydując się na materiały najwyższej jakości i dom o skomplikowanej bryle z artystycznym dachem, inwestycja z pewnością tania nie będzie. Porównując jednak dwa bardzo podobne budynki, samodzielne wybudowanie będzie znacznie tańsze. Różnica w cenie zależy także od samej lokalizacji.
Domy na sprzedaż w Białej Podlaskiej kosztują około 2,6-2,8 tys. zł za metr kwadratowy. We Wrocławiu, za podobny standard musimy wydać już 4,5-5 tysięcy złotych.
Ile trwa budowa domu?
Bardzo często możemy kupić gotowy dom już wybudowany, a nawet urządzony. Mając gotową już nieruchomość na oku, klucze możemy odebrać nawet w 3 miesiące od momentu rozpoczęcia starań o zakup. Drugim rozwiązaniem jest kupno nieruchomości w trakcie budowy dewelopera, wtedy jednak mamy dokładny czas zakończenia inwestycji, a ewentualne opóźnienia nie są z reguły znaczne. Na taki komfort nie mamy co liczyć przy samodzielnym prowadzeniu budowy. Na barkach inwestorów spoczywa:
- konieczność załatwienia wszystkich formalności – w tym pozwolenia na budowę,
- znalezienie ekipy budowlanej i kierownika budowy lub ukończenie budowy własnymi rękami,
- wybór i transport materiałów budowlanych,
- pilnowanie placu budowy na co dzień oraz w nocy, by nie doszło do kradzieży,
- dokonanie odbioru gotowej już inwestycji.
Wszystkie te czynności trwają dość długo i stanowią realny kłopot dla samodzielnego inwestora. Szacuje się, że samodzielna budowa domu trwa około dwóch lat i to bez uwzględnienia ewentualnych problemów urzędowych czy technologicznych. Warto wziąć także pod uwagę, że choć koszt budowy jest tańszy niż kupno gotowego budynku od dewelopera, to kosztorys nie uwzględnia poświęconego przez nas czasu, który przecież także jest cenny.
Samodzielna budowa domu, czyli mieszkaj jak chcesz
Inną zaletą samodzielnej inwestycji jest niemal pełna elastyczność i możliwość dopasowania nieruchomości do naszych potrzeb. Tylko od nas zależy, jak duża ona będzie, ile będzie miała pokoi i jaki rozkład. Możemy wybrać technologię budowy oraz zastosowane rozwiązania. Tego komfortu nie mamy w przypadku kupna budynku od dewelopera. Przy wczesnym stadium budowy mamy niewielkie możliwości zmiany projektu – umiejscowienia okna, drzwi wewnętrznych czy położenia kontaktów na ścianie. Wszystkie poprawki to jednak dodatkowe koszty, za które musimy zapłacić. Z drugiej strony jednak, jeśli nie zależy nam na indywidualnym projekcie bądź nie mamy pomysłu na własny dom, to zakup gotowca może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.
Czy więc lepiej jest budować się samodzielnie, czy jednak wybrać gotową inwestycję od dewelopera? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli zależy nam na czasie i nie czujemy się na siłach, by samodzielnie poprowadzić budowę – lepsza będzie gotowa nieruchomość. Jeśli jednak chcemy wydać trochę mniej, rozłożyć koszty w czasie i cieszyć się całkowicie indywidualnym domem, dopasowanym do wszystkich naszych potrzeb – zbudujmy dom samodzielnie.