Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 lutego 2025 18:03
Reklama
Reklama

Nie będzie remontu budynku po zawodówce. Przedszkola ważniejsze

Pod koniec lipca wszystko było zaakceptowane. Miasto dostało zielone światło urzędu marszałkowskiego na realizację zadań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które będzie pozyskiwać pieniądze z UE. Dziś okazało się, że tylko część z zaplanowanych pierwotnie zadań zostanie zrealizowane. Nie będzie rewitalizacji byłego budynku ZSP, ani retencji stawów.
Nie będzie remontu budynku po zawodówce. Przedszkola ważniejsze
Nie będzie rewitalizacji byłego budynku ZSP. Ważniejszy jest remont przedszkoli

Źródło: archiwum Słowo Podlasia

W ramach ZIT Radzyń Podlaski ma realizować zadania zapisane w programie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który tworzy z gminami Borki i Radzyń Podlaski. Każdy z samorządów ma swoje zadania do realizacji za unijne pieniądze, a wspólnym dla wszystkich jest „Bezpieczny e-portal”. Na to zadanie samorządy otrzymały już dofinansowanie i zrealizują je jako pierwsze. 

ZIT przyjęty w lipcu

Na początku tego roku samorządy były już po konsultacjach społecznych dotyczących ZIT, a przed nimi było przyjęcie ostatecznej wersji planu przez rady samorządów. Ostatecznie sprawa związana z przyjęciem programu przeciągnęła się i akceptacji dokonywały już po wyborach samorządowych nowe rady a nad ostatnim szlifem w ZIT pracowały nowe władze samorządów. Burmistrz Jakub Jakubowski informował wówczas, że już 15 maja, czyli chwilę po objęciu stanowiska, odbywał robocze spotkanie z nowymi wójtami gmin Borki i Radzyń na temat planu pozyskania unijnych funduszy.

Ostatnie akcepty rad samorządów wchodzących w skład MOF miały miejsce na sesjach w lipcu. Niedługo później wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy z końcem lipca członek zarządu województwa lubelskiego, Jarosław Kwasek przekazywał dobre wieści.

 - Na posiedzeniu zarządu Województwa Lubelskiego pozytywnie zaopiniowaliśmy Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radzynia Podlaskiego na lata 2021-2027. To dobra wiadomość dla samorządów tworzących radzyński związek ZIT, ponieważ zatwierdzenie strategii daje przepustkę do ubiegania się o dedykowane środki z funduszy europejskich – poinformował w swoich mediach internetowych Jarosław Kwasek.

Wywrócona koncepcja

W ramach zaplanowanych inwestycji Radzyń Podlaski miał przeprowadzić inwestycje związane z małą retencją i zmodernizować budynek po warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Armii Krajowej. Dziś już wiemy, że tych inwestycji w ramach MOF nie zrealizuje. Od miesięcy trwały rozmowy z urzędem marszałkowskim nad zmianą zadań i fiszek. W listopadzie rada miasta dokonywało przesunięć w budżecie, by zabezpieczyć odpowiednią kwotę na dokonanie zmian w ZIT. - Nie będziemy robili tego, co pierwotnie było w tej strategii, bo chcąc realizować inne wnioski musimy dokonać zmian w strategii. Naczelnik Krzysztof Bracha podjął rozmowy z autorem tej strategii, którą obecnie posiadamy, tak by to wszystko spełniało normy oczekiwane przez urząd marszałkowski – wyjaśniał wówczas burmistrz Jakub Jakubowski

Obecne władze Radzynia doszły do wniosku że oczekiwania mieszkańców są inne i priorytety miasta również. 

- W ramach członkostwa w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym, pierwotnie mieliśmy realizować zadania: bezpieczny e-portal, rewaloryzacja przypałacowych stawów, rewaloryzacja budynku po ZSP oraz instalacje fotowoltaiczne – przypomina Anna Małoszewska z UM w Radzyniu Podlaskim.  - W miejsce modernizacji stawów zdecydowaliśmy się na termomodernizację i wprowadzenie zabezpieczeń przeciwpożarowych w przedszkolach miejskich nr 1 i nr 3. Zrezygnowaliśmy też z planowanego przekształcenia budynku po "starej zawodówce" w kolejną przestrzeń kulturalną. Przesuwamy te środki na rewitalizację części parku przy pałacu Potockich.

Pod koniec stycznia rada społeczna oraz rada MOF wydały pozytywne opinie na temat wprowadzonych zmian. 

- Mamy już audyty i ekspertyzy niezbędne do realizacji termomodernizacji przedszkoli. Obecnie przygotowujemy dokumentację projektową. Projekt rewitalizacji parku jest również na ukończeniu. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwoleń na budowę i złożenie wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych.  Wniosek o rewitalizację parku mamy zamiar złożyć pod koniec marca, a o termomodernizację przedszkoli w drugiej połowie roku 2025 – wylicza Anna Małoszewska. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama