W ramach ZIT Radzyń Podlaski ma realizować zadania zapisane w programie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który tworzy z gminami Borki i Radzyń Podlaski. Każdy z samorządów ma swoje zadania do realizacji za unijne pieniądze, a wspólnym dla wszystkich jest „Bezpieczny e-portal”. Na to zadanie samorządy otrzymały już dofinansowanie i zrealizują je jako pierwsze.
ZIT przyjęty w lipcu
Na początku tego roku samorządy były już po konsultacjach społecznych dotyczących ZIT, a przed nimi było przyjęcie ostatecznej wersji planu przez rady samorządów. Ostatecznie sprawa związana z przyjęciem programu przeciągnęła się i akceptacji dokonywały już po wyborach samorządowych nowe rady a nad ostatnim szlifem w ZIT pracowały nowe władze samorządów. Burmistrz Jakub Jakubowski informował wówczas, że już 15 maja, czyli chwilę po objęciu stanowiska, odbywał robocze spotkanie z nowymi wójtami gmin Borki i Radzyń na temat planu pozyskania unijnych funduszy.
Ostatnie akcepty rad samorządów wchodzących w skład MOF miały miejsce na sesjach w lipcu. Niedługo później wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy z końcem lipca członek zarządu województwa lubelskiego, Jarosław Kwasek przekazywał dobre wieści.
- Na posiedzeniu zarządu Województwa Lubelskiego pozytywnie zaopiniowaliśmy Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radzynia Podlaskiego na lata 2021-2027. To dobra wiadomość dla samorządów tworzących radzyński związek ZIT, ponieważ zatwierdzenie strategii daje przepustkę do ubiegania się o dedykowane środki z funduszy europejskich – poinformował w swoich mediach internetowych Jarosław Kwasek.
Wywrócona koncepcja
W ramach zaplanowanych inwestycji Radzyń Podlaski miał przeprowadzić inwestycje związane z małą retencją i zmodernizować budynek po warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Armii Krajowej. Dziś już wiemy, że tych inwestycji w ramach MOF nie zrealizuje. Od miesięcy trwały rozmowy z urzędem marszałkowskim nad zmianą zadań i fiszek. W listopadzie rada miasta dokonywało przesunięć w budżecie, by zabezpieczyć odpowiednią kwotę na dokonanie zmian w ZIT. - Nie będziemy robili tego, co pierwotnie było w tej strategii, bo chcąc realizować inne wnioski musimy dokonać zmian w strategii. Naczelnik Krzysztof Bracha podjął rozmowy z autorem tej strategii, którą obecnie posiadamy, tak by to wszystko spełniało normy oczekiwane przez urząd marszałkowski – wyjaśniał wówczas burmistrz Jakub Jakubowski.
Obecne władze Radzynia doszły do wniosku że oczekiwania mieszkańców są inne i priorytety miasta również.
- W ramach członkostwa w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym, pierwotnie mieliśmy realizować zadania: bezpieczny e-portal, rewaloryzacja przypałacowych stawów, rewaloryzacja budynku po ZSP oraz instalacje fotowoltaiczne – przypomina Anna Małoszewska z UM w Radzyniu Podlaskim. - W miejsce modernizacji stawów zdecydowaliśmy się na termomodernizację i wprowadzenie zabezpieczeń przeciwpożarowych w przedszkolach miejskich nr 1 i nr 3. Zrezygnowaliśmy też z planowanego przekształcenia budynku po "starej zawodówce" w kolejną przestrzeń kulturalną. Przesuwamy te środki na rewitalizację części parku przy pałacu Potockich.
Pod koniec stycznia rada społeczna oraz rada MOF wydały pozytywne opinie na temat wprowadzonych zmian.
- Mamy już audyty i ekspertyzy niezbędne do realizacji termomodernizacji przedszkoli. Obecnie przygotowujemy dokumentację projektową. Projekt rewitalizacji parku jest również na ukończeniu. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwoleń na budowę i złożenie wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych. Wniosek o rewitalizację parku mamy zamiar złożyć pod koniec marca, a o termomodernizację przedszkoli w drugiej połowie roku 2025 – wylicza Anna Małoszewska.
Napisz komentarz
Komentarze