– Książeczka wojskowa to dokument, który jest atrybutem dorosłości – dowodem gotowości, aby wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za Ojczyznę – pisze por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, ale nie oznacza naboru do armii. W jej ramach przed komisje lekarskie stawią się kolejne roczniki Polek i Polaków, którzy właśnie wchodzą w dorosłość. Celem kwalifikacji jest wprowadzenie danych do ewidencji oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia czynnej służby w rodzimej armii. Tegoroczne przypisywanie kategorii wojskowych potrwa do 30 kwietnia.
Stając przed komisją po raz pierwszy, należy przygotować dokument tożsamości, dokumentację medyczną bądź wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, dokumenty potwierdzające wykształcenie albo pobieranie nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe.
W trakcie badania stanu fizycznego i psychicznego przyznawana jest jedna z czterech kategorii wojskowych:
- A (zdolny do czynnej służby wojskowej),
- B (czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej),
- D (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju),
- E (trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny).
Osoby podlegające obowiązkowi stawiennictwa zostały powiadomione przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast co najmniej siedem dni przed terminem.
Kto ma stawić się przed komisją?
To 19-letni mężczyźni (rocznik 2006) oraz w wieku 20-24 lat (roczniki od 2001 do 2005), którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej oraz osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby. Obowiązek stawiennictwa nie ominie również kobiet. Mobilizacja dotyczy tych urodzonych w latach 1998-2006 i posiadających kwalifikacje przydatne do służby (np. medycyna, informatyka czy tłumaczenia). Ponadto stanąć przed komisją muszą ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do kwalifikacji oraz osoby do 60 roku życia z nieuregulowanym statusem wojskowym.
WOT zachęca i zaprasza
Podczas kwalifikacji wojskowej, przy wszystkich komisjach powiatowych będzie można spotkać rekruterów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na co dzień służą w jednostkach w Lublinie, Dęblinie, Bezwoli, Kraśniku lub Zamościu, gdzie odbywają ćwiczenia wojskowe i biorą czynny udział w realizowaniu zadań swoich sekcji, plutonów i kompanii.
– Jeśli masz pytania lub wątpliwości, chcesz porozmawiać o służbie w WOT, szkoleniach czy procedurze naboru to rekruterzy 2LBOT będą najlepszym źródłem wiedzy – zachęca por. Gaborek.
Osoby, które podejmą decyzję by zostać żołnierzem 2LBOT powinny skierować pierwsze kroki do Wojskowych Centrów Rekrutacji, zgodnie z miejscem swojego zamieszkania, aby tam złożyć wniosek o powołanie. Kandydaci będą musieli odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą wojskową. Kontakty do rekruterów z poszczególnych powiatów dostępne są również w wyszukiwarce na stronie – rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze