Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 lutego 2025 19:05
Reklama
Reklama

Czy Biała Podlaska znowu zostanie Polską Stolicą Recyklingu?

Już 26 lutego dowiemy się do kogo trafi zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. O unikatową statuetkę rywalizuje blisko 80 miast z projektu Elektryczne Śmieci. W poprzednich edycjach zwyciężyły Siedlce i Biała Podlaska. Czy w tegorocznej edycji najlepsza okaże się Biała Podlaska?
Czy Biała Podlaska znowu zostanie Polską Stolicą Recyklingu?
Czy Biała Podlaska wygra?

Autor: poglądowe/pixabay.com

Rywalizacja w programie Polska Stolica Recyklingu odbywała się w dwóch kategoriach: miast oraz znajdujących się na ich terenie instytucji miejskich. W przypadku samorządów wygra ten, który zbierze największą ilość elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Chodzi tu zarówno o zbiórki, odbiory domowe oraz urządzenia oddane do czerwonych pojemników.

W Białej Podlaskiej mieszkańcy mają do dyspozycji 13 pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Mogą także korzystać z bezpłatnych odbiorów domowych, zgłaszanych przy użyciu infolinii 572 102 102 lub formularza online. 

– Program Polska Stolica Recyklingu doskonale wpisuje się w realizowaną przez Fundację Odzyskaj Środowisko ideę niestandardowej, wykraczającej poza schematy edukacji ekologicznej. W ten sposób chcemy przypominać mieszkańcom jak ważna jest selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Polacy mają tendencję do „chomikowania” – w szufladach, piwnicach czy na strychach przechowujemy miliony sztuk starych telefonów czy komputerów. A to nie jest miejsce dla nich. Elektryczne śmieci powinny trafić do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie m.in. zostaną z nich odzyskane cenne surowce.– mówi Katarzyna Sieradzka  z Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

Zwycięzcę trzeciej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu poznamy 26 lutego,  podczas Gali Finałowej w Fabryce Wełny w Pabianicach. 

Sukces w 2023 roku

31 268 kilogramów elektrycznych śmieci przekazanych do recyklingu przez mieszkańców Białej Podlaskiej wystarczyło, by pokonać kilkadziesiąt miast z całej Polski i zdobyć zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu. Sukces odniosła również Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia, pokonując 189 instytucji z 44 miast. Wygrana dla szkoły to 50 000 złotych oraz unikatowa statuetka w nurcie trash art.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama