Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 lutego 2025 18:59
Reklama
Reklama

Seniorzy oblegają ZUS-y. Składają wnioski o rentę wdowią

Tzw. renta wdowia była w styczniu najgorętszym tematem w placówkach Zakłady Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przyjmuje wnioski od początku roku. Przez miesiąc wpłynęło ich ponad 298 tys. w całej Polsce, w tym niemal 14,6 tys. w województwie lubelskim. 91 proc. wnioskodawców to kobiety.
Seniorzy oblegają ZUS-y. Składają wnioski o rentę wdowią
Przez miesiąc, w województwie lubelskim do ZUS-u wpłynęło niemal 14,6 tys. wniosków o rentę wdowią

Autor: poglądowe/pixabay.com

Tzw. renta wdowia nie jest osobnym świadczeniem, tylko możliwością pobierania własnej emerytury/renty razem z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Wybrane przez seniora świadczenie będzie wypłacane od lipca w całości, a drugie w 15 procentach. 
 

- Do końca czerwca przysługuje wypłata tylko jednego świadczenia. ZUS będzie wydawał decyzje przyznające rentę wdowią od lipca i wtedy też ruszą wypłaty. Dlatego też wniosek można złożyć aż do końca lipca. Zgłoszenie można przesłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, tradycyjną pocztą albo dostarczyć do placówki Zakładu - przypomina rzecznik ZUS w województwie lubelskim. Małgorzata Korba. 
 

Nie masz renty rodzinnej? O tym pamiętaj
 

Jeżeli senior nie ma jeszcze przyznanej renty rodzinnej, to powinien wystąpić o nią najpóźniej w dniu złożenia wniosku o tzw. rentę wdowią. - ZUS uczula wdowy i wdowców, którzy przyjdą do placówki w sprawie renty rodzinnej, by mieli przy sobie zanotowane kilka potrzebnych informacji. Chodzi przede wszystkim o PESEL zmarłego małżonka, datę jego śmierci i numer rachunku bankowego, jeżeli senior chce otrzymywać świadczenie na konto. Należy zabrać też dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport, albo okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel - mówi rzecznik. 
 

Spotkania w terenie
 

ZUS organizuje w najbliższych tygodniach kilka spotkań dla zainteresowanych rentą wdowią. Najbliższe odbędzie się 10 lutego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rykach. 12 lutego eksperci odwiedzą Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. 20 lutego szkolenie o rencie wdowiej zaplanował ZUS w Tomaszowie Lubelskim, a 6 marca – Oddział ZUS w Biłgoraju. Natomiast 14 lutego, w godzinach 10:00-12:00 odbędzie się dyżur telefoniczny pod numerami 82 576 39 19 i 665 040 052. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń znajdują się w kalendarium na stronie internetowej ZUS.
 

Dla kogo renta wdowia?
 

Z łączenia wypłaty dwóch świadczeń skorzystają wdowy, które mają co najmniej 60 lat i wdowcy w wieku co najmniej 65 lat. Dodatkowo w dniu śmierci męża kobieta musiała mieć ukończone 55 lat, a mężczyzna w dniu śmierci żony – co najmniej 60 lat. - Do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej. Połączona wypłata świadczeń będzie mogła wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnej emerytury (obecnie to 5342,88 zł brutto). Prawo do renty wdowiej wygaśnie, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo. Zainteresowani mogą sprawdzić, czy mają prawo do tzw. renty wdowiej w ankiecie na zus.pl. A w specjalnym kalkulatorze – policzyć jej szacunkową wysokość - informuje  Małgorzata Korba.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama