Umowa zlecenie to popularna form zatrudnienia, która polega na wykonaniu danego zlecenie w ustalonym odgórnie czasie. Odznacza się elastycznością. Stosuje się ją w wielu zawodach.
Pracodawca musi określić dokładnie, jakie ma oczekiwania względem zleceniobiorcy, a także jaki będzie zakres obowiązków.
Należy pamiętać, aby w umowie zawrzeć termin realizacji zlecenia.
Czym jest umowa zlecenie?
W pierwszej kolejności należy sobie dokładnie wyjaśnić, czym jest umowa zlecenie. Otóż jest to jedna z prawnych form współpracy, która została opisana w Kodeksie Cywilnym. Umożliwia ona zleceniodawcy powierzenie wykonania określonego zadania lub usługi wybranemu zleceniobiorcy. Cechuje ją spora elastyczność, a to dlatego, że nie narzuca dokładnych godzin pracy ani też nie podaje odgórnego miejsca wykonywania obowiązki. To właśnie odróżnią ją od umowy o pracę. W praktyczne oznacza to, że w ramach umowy zlecenie, zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania konkretnego zadania, za co otrzymuje ustalone wynagrodzenie. Taka forma współpracy cieszy się sporą popularnością szczególnie w przypadku projektów o określonym czasie trwania lub specyficznych, jednorazowych zadań, wymagających konkretnej wiedzy lub umiejętności. Warto także podkreślić, że ten rodzaj umowy nie zobowiązuje zleceniodawcy do zapewnienia narzędzi ani materiałów niezbędnych do wykonania zlecenia, chyba że postanowienia umowy stanowią inaczej. Jeśli taka forma współpracy interesuje również Ciebie, to sprawdź aktualne oferty pracy i zobacz, co proponują pracodawcy.
Określenie zakresu obowiązków – jak to robić?
Zakres obowiązków powinien być dokładnie określony w treści umowy, dzięki temu nie pojawią się żadne nieścisłości albo nieporozumienia. A zatem, co powinno wchodzić w skład takiej umowy?
Cel zlecenia – oznacza to precyzyjne opisanie, jakiego rezultatu oczekuje zleceniodawca. Przykładowo wykonanie projektu logo firmy lub stworzenie planu marketingowego.
Rodzaj wykonywanych zadań – warto także skupić się na szczegółowym opisanie rodzaju pracy lub usługi, za które ma odpowiadać zleceniobiorca.
Terminy realizacji – jest to jeden z najważniejszych elementów tego rodzaju umowy. Koniecznie zatem należy podać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy nad zleceniem.
Warunki współpracy – opiszcie dokładnie warunki wspólne współpracy, warto tutaj wspomnieć o narzędziach, materiałach czy ewentualnym wsparciu ze strony zleceniodawcy.
Istotne wskazówki dla zleceniodawcy
Zadaniem zleceniodawcy jest dokładne określenie, jakie ma oczekiwania i jakich rezultatów pracy oczekuje, dzięki temu uda się uniknąć zawodów lub nadmiernych poprawek. Ważne jest, aby zadania były opisane w sposób możliwie najbardziej konkretny, co pozwoli zleceniobiorcy odpowiednio zrozumieć swoje obowiązki i odpowiednio się do nich przygotować.
Ważne wskazówki dla zleceniobiorcy
Przed podpisaniem umowy zlecenie, zleceniobiorca musi dokładnie zapoznać się z zakresem obowiązków, które zostały mu powierzone, a przy tym także jego zadaniem jest upewnienie się, że wszystko jest jasne i zrozumiałe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić o dodatkowe wyjaśnienia lub negocjować modyfikację niektórych punktów umowy.
Szukasz oferty zatrudnienia? Sprawdź w wyszukiwarce hasło: praca Łęczna i wyślij CV do wybranych pracodawców.
Prawa i obowiązki stron
Warto mieć też świadomość, że umowa zlecenie określa nie tylko zakres obowiązków, ale także prawa i obowiązki obu stron. Oznacza to, iż zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania zlecenia z należytą starannością, zgodnie z zasadami współpracy oraz oczekiwaniami zleceniodawcy. Natomiast zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia za wykonanie zadania w ustalonym terminie.
Praca w Piotrkowie Trybunalskim i innych miastach czeka na Ciebie – zobacz ogłoszenia dostępne online.
Podsumowanie
Dokładne określenie zakresu obowiązków w umowie zlecenie jest niezbędne, jeśli współpraca ma przebiegać prawidłowo. Element ten jednak wymaga to starannego przygotowania umowy i, w razie potrzeby, gotowości do negocjacji, aby obie strony były zadowolone z ustalonych warunków.
Napisz komentarz
Komentarze