Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 12 lutego 2025 19:31
Reklama
Reklama
Oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Inscenizacja bitwy i patriotyczna wystawa – historyczne spotkanie w Koszołach [ZDJĘCIA, FILM]

Mieszkańcy Koszoł i okolicznych miejscowości mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – Pikniku Historycznym upamiętniającym rocznicę zwycięskiej bitwy w Łomazach, stoczonej 23 stycznia 1863 r. podczas Powstania Styczniowego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Słowo Podlasia.
  • Źródło: informacja prasowa GOK Łomazy
Inscenizacja bitwy i patriotyczna wystawa – historyczne spotkanie w Koszołach [ZDJĘCIA, FILM]
Najważniejszym punktem wydarzenia była inscenizacja historyczna ukazująca realia czasów zaborów. Odtworzono także zwycięską bitwę Powstania Styczniowego, w której Polacy rozbili II Szwadron Smoleńskiego Pułku Ułanów stacjonujący w Łomazach

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Piknik rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej w Huszczy, której przewodniczył ks. proboszcz Mariusz Czyżak. Eucharystia sprawowana była w intencji ks. Walentego Nawrockiego, powstańców styczniowych, unitów, bohaterów wszystkich zrywów niepodległościowych oraz tych, którzy na przestrzeni dziejów przelewali krew w obronie Polski. Modlono się także za młodzież i dzieci, które oddały życie za ojczyznę,  atakże za strzegących granic w dziesieszych czasach.

Hołd dla bohaterów

Po nabożeństwie uczestnicy, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych i służb mundurowych udali się pod pomnik ks. Walentego Nawrockiego – uczestnika Powstania Styczniowego. Złożono kwiaty, oddając hołd bohaterowi, a część oficjalną zakończyła salwa armatnia w wykonaniu Regimentu Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów z Terespola.

Druga część uroczystości miała miejsce w dawnej szkole w Koszołach, gdzie przygotowano historyczną wystawę. Zwiedzający mogli zobaczyć eksponaty związane z różnymi epokami, w tym wojskowe umundurowanie, broń białą i palną, hełmy wojskowe, medale, odznaczenia oraz literaturę historyczną. Unikalne pamiątki pochodziły ze zbiorów Romualda Moszkowskiego.

Dodatkowo Fundacja Pamięć Bohaterów Lubelszczyzny przedstawiła rekonstrukcję szpitala partyzanckiego z dawnym sprzętem medycznym, a Poczet Rycerski herbu Belina zaprezentował zbroje, tarcze i hełmy. Swoje stoisko miało także Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Kodniu.

Mimo chłodnej aury, uczestnikom dopisała pogoda. Na gości czekał ciepły posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Koszołach, które serwowało tradycyjną grochówkę i gorącą herbatę. Dodatkową atrakcją był pokaz walk rycerskich w wykonaniu Pocztu Rycerskiego herbu Belina.

Rekonstrukcja bitwy w Łomazach

Najważniejszym punktem wydarzenia była inscenizacja historyczna ukazująca realia czasów zaborów oraz cierpienie polskich rodzin. ostać żony i matki odegrała Anna Bubicz. Męża i ojca broniącego swoich bliskich, brutalnie skatowanego przez oprawców,  zagrał Jerzy Besaraba. W rolę syna, próbującego ochronić rodzinę, lecz tragicznie pozbawionego życia strzałem w plecy, wcielił się Piotr Besaraba. Jako dowódca wzywający do powstania i odwetu na wrogach wystąpił Romuald Moszkowski, a ksiądz Mariusz Czyżak odegrał rolę księdza Nawrockiego, który pobłogosławił powstańców przed wymarszem. Narrację poprowadziła Dorota Nazarewicz.

Odtworzono także zwycięską bitwę Powstania Styczniowego, w której Polacy rozbili II Szwadron Smoleńskiego Pułku Ułanów stacjonujący w Łomazach. Atak poprowadził Aleksander Szaniawski oraz kosynierzy ks. Nawrockiego. Na zakończenie uczestnicy wspólnie odśpiewali "Rotę".

Pomysłodawcą i autorem scenariusza inscenizacji był mieszkaniec Koszoł, Jerzy Besaraba. Duży wkład w organizację miał również dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”, Romuald Moszkowski.

– Jestem bardzo wzruszony i zadowolony z inscenizacji. Od jakiegoś czasu mój młodszy syn zaczął się bardziej interesować historią. Pomyślałem wtedy, że mieszkamy w małej wiosce, ale bogatą historycznie. Jednocześnie zdałem sobie sprawę z tego, że mało kto o tym mówi, o naszych bohaterach. Pomyśłam, że jak tak dalej pójdzie, to nasza piękna historia pójdzie w niepamięć i że to ostatni moment, aby zacząć ją przypominać – opowiada Jerzy Besaraba. – Organizując piknik, chciałem przekazać młodemu pokoleniu, jak piękną mamy historię, opowiedzieć o bohaterach, którzy przelali za nasze ziemie krew – zaznacza. 

Podczas wydarzenia Komendant Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich, gen. bryg. Stanisław Sułkowski, wręczył medale za propagowanie wartości patriotycznych. Wyróżnieni zostali Piotr Besaraba, Romuald Moszkowski i Jerzy Besaraba.

Organizatorzy i uczestnicy

Organizatorem pikniku było Koło Gospodyń Wiejskich Koszoły oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”. Wydarzenie współfinansowano z budżetu gminy Łomazy pod patronatem wójta gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach.

W Pikniku Historycznym wzięły udział następujące grupy i organizacje:

  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”
  • Stowarzyszenie Lubelska Grupa Historyczna Im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny
  • Tomasz Bylina Poczet Rycerski Herbu Belina
  • Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu
  • Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych Im. Orła Białego w Terespolu
  • Terra Felix Stowarzyszenie Szermierczo-Konne
  • Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich Im. Ks. Generała Stanisława Brzóski
  • Fundacja Pamięć Bohaterów Lubelszczyzny
  • Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka

Piknik w Koszołach był niezwykłą lekcją historii, która nie tylko upamiętniła bohaterów przeszłości, ale także zjednoczyła społeczność we wspólnym pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego.

CZYTAJ TEŻ: 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
KOMENTARZE
Autor komentarza: FaktTreść komentarza: Bądź co bądź ktoś kasę przytuli ,za robotę i lewiznęData dodania komentarza: 12.02.2025, 19:04Źródło komentarza: Biała Podlaska. Turbinowe rondo na krajówce do poprawyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Pytanie ile osób pracowało w tej firmie na czarno i ilu osobom nie wypłacono wynagrodzenia.Data dodania komentarza: 12.02.2025, 18:58Źródło komentarza: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemyAutor komentarza: Wujek DariuszTreść komentarza: Ja zaś proponuję przekształcenie Placu Wolności w rondo i budowę ronda na każdym skrzyżowaniu. Niech Biała Podlaska zostanie światową stolicą rond (oraz rondelków i dzbanów).Data dodania komentarza: 12.02.2025, 18:26Źródło komentarza: Biała Podlaska. Turbinowe rondo na krajówce do poprawyAutor komentarza: Wujek DariuszTreść komentarza: Trzeba najpierw uzgodnić z przedsiębiorcami od czego zapłacą osobom decyzyjnym największą "prowizję". Ostatecznie skończy się na kilkudziesięciu różnych projektach. Na tym polu najłatwiej o "prowizję".Data dodania komentarza: 12.02.2025, 18:23Źródło komentarza: Biała Podlaska. Turbinowe rondo na krajówce do poprawyAutor komentarza: TaxoDriverTreść komentarza: Dodatkowo poszerzyc Francuską kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem z obwodnicą bo 2 auta skręcają w lewo a 20 do jazdy prosto i w prawo czeka. Drugie rondo po Francuskiej powinno być na zrobione Północnej tym bardziej że jest już budowane połączenie armii krajowej i północnej więc sporo więcej aut będzie poruszać się północną. A na północnej i obwodnicy co najmniej raz w miesiącu jest mocny dzwonData dodania komentarza: 12.02.2025, 18:21Źródło komentarza: Biała Podlaska. Turbinowe rondo na krajówce do poprawy
Reklama
Reklama