Głównym przesłaniem tegorocznej ogólnopolskiej akcji jest poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów oraz uświadamianie o codziennym wpływie każdego człowieka na środowisko. Tak też było w ostatni tydzień września w Rokitnie, gdzie pieczę nad przedsięwzięciem pełniły: Anna Tur, Bożena Wediuk, Joanna Zaciura i Małgorzata Kowarska.
Działania w ramach akcji zaplanowano na dwa dni. 28 września, w formie konkursu, przeprowadzono zbiórkę makulatury. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zwycięzcom nastąpi w październiku podczas uroczystości szkolnej. Drugi dzień rozpoczął się apelem. Zgromadzona w hali sportowej społeczność szkolna obejrzała inscenizację o tematyce ekologicznej "Dbamy o przyrodę na wesoło", przygotowaną przez uczniów klasy IV b i ich wychowawcę Annę Tur.
Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursów, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku szkolnego, oraz wręczenie laureatom nagród. Rywalizacja, poprzez zbiórkę makulatury, nakrętek, elektrośmieci i zużytych baterii, propagowała recykling i zachęcała do ochrony środowiska. Wyróżnieniami i upominkami uhonorowano także uczniów, którzy brali udział i okazali się zwycięzcami przeprowadzonych we wrześniu konkursów plastyczno-ekologicznych: "Ekoskarbonka" oraz "Ja segreguję – planeta zyskuje".
Zorganizowano również pokaz "Mody ekologicznej". Uczniowie koła przyrodniczego przygotowali ciekawe ubrania z surowców wtórnych i zaprezentowali się przed publicznością, podając nazwę swojego przebrania. Na wybiegu wystąpili m.in.: "Dziewczyna disco-show", "Artystka eko-malarka", "Rycerz w lśniącym plastiku", "Księżniczka eko-śmieszka", "Ekologiczna panna młoda" oraz "Dziewczyna disco-eko", a widownia miała wybrać najładniejszy strój poprzez najdłuższe i najgłośniejsze brawa. Najlepiej zostało ocenione przebranie Mai Jawoszek, która została "Królową XXII wieku", oraz Wojciecha Wediuka, który przedstawił się jako "Eko-Czarodziej".
Pokaz był promocją działań, dzięki którym można dać drugie życie przedmiotom, aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. Krzewienie kultury szanowania i naprawiania rzeczy, a nie wyrzucania ich pochopnie do kosza jest jedną z przesłanek akcji "Sprzątanie świata".
Na zakończenie apelu gospodarze klas dostali rękawiczki i worki na śmieci oraz plan Rokitna, na którym klasy miały zaznaczony teren do posprzątania. Akcję "Sprzątanie świata - Polska 2016" zakończyło porządkowanie terenu wokół szkoły i najbliższej okolicy.
sb
Pełna lista uczniów nagrodzonych w poszczególnych konkursach dostępna w papierowym oraz elektronicznym wydaniu "Słowa" z wtorku 11 października
Napisz komentarz
Komentarze