Głównymi symbolami zachodniego święta, obchodzonego 31 października, czyli w przededniu Wszystkich Świętych, są wydrążone dynie z zębami, duchy, demony, zombie czy czarownice. Najpopularniejszą zabawą jest "cukierek albo psikus". Dzieci chodzą od domu do domu i gdy ktoś nie da im jakichś słodyczy, robią mu psikusa. W Polsce organizowane są różne imprezy kulturalne, bale przebierańców, występy teatralne czy specjalne pokazy filmowe w kinach. Od jakiegoś czasu zwyczaje związane z Halloween krytykowane są przez Kościół katolicki, a także inne środowiska przeciwne bezmyślnej amerykanizacji życia społeczno-kulturalnego w Polsce.
Zapytaliśmy zatem mieszkańców Białej Podlaskiej, jak oceniają modę na halloweenowe przebieranie się za wiedźmy, duchy i wampiry. – Uważam, że warto organizować takie zabawy. Dzieci powinny poznawać tradycje panujące w innych krajach. Nie ma w tym nic niebezpiecznego. To tylko okazja do zabawy, zbierania cukierków i przebierania się za różne postaci – stwierdza Julia.
W podobnym tonie wypowiada się Jakub. – Święto nie wnosi, moim zdaniem, żadnych negatywnych wartości. Polska jest krajem o zamkniętej kulturze, kształtowanej na katolicyzmie, więc maszerowanie w kostiumach i zbieranie słodyczy nie zaszkodzi pamięci o zmarłych, zwłaszcza jeśli rodzice rzeczywiście przyłożą się do wychowania swoich dzieci. Zatem jestem za Halloween w Polsce, ale z głową – mówi bialczanin.
Jakub dodaje, że patrząc na sposób obchodzenia Halloween w Polsce, można zauważyć, że praktycznie wszyscy traktują to święto jako dzień rozrywki i zabawy, nie zagłębiając się w duchowe aspekty śmierci i życia pozagrobowego, w które Polacy obchodzący Halloween często nie wierzą.
Z kolei przeciwnicy obchodzenia tego święta podkreślają wartość naszego Święta Zmarłych. – Jestem Polakiem, a Halloween jest wymysłem Amerykanów. Bliżej nam więc powinno być do polskich tradycji. Moim zdaniem zachodnie maskarady niosą zagrożenie, ponieważ ludzie zapominają o znaczeniu naszych Wszystkich Świętych i nie obchodzą ich z należytym szacunkiem. A przez to odchodzą od wiary katolickiej – tłumaczy Irek.
– 1 listopada powinniśmy odwiedzać groby naszych bliskich zmarłych, a nie przebierać się za dziwne postaci i straszyć się nawzajem. Z Panem Bogiem nie można pogrywać. Ludzie uważają, że są wierzący i nic się nie stanie, jeśli pobawią się trochę w Halloween. Tymczasem oddalają się od Boga, co może mieć złe skutki. Uważam, że powinniśmy w Polsce zakazać obchodzenia tego amerykańskiego święta – mówi Dominika. To najbardziej krytyczna opinia, z jaką się spotkaliśmy podczas naszej sondy w centrum Białej Podlaskiej.
Tymczasem jest polska odpowiedź na Halloween. Kolejny rok organizowane są przez parafie i środowiska katolickie Bale Wszystkich Świętych. W Białej Podlaskiej odbyły na przykład w sobotę 29 października przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Brzeskiej, a w niedzielę 30 października – w parafii Błogosławionego Honorata przy ul. Terebelskiej. Przyjść mogły wszystkie dzieci, ważne aby były przebrane za wybranego przez siebie świętego (fotorelację z Balu Wszystkich Świętych znajdziesz tutaj).
Maciej Maciejuk
Zobacz gorącą dyskusję, jaka wywiązała się na ten temat na naszym profilu na Facebooku:
Napisz komentarz
Komentarze