Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:44
Reklama
Reklama

PO WER 2014-2020 – nowe możliwości dla ludzi młodych

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) prowadzony jest na terenie całego kraju.
PO WER 2014-2020 – nowe możliwości dla ludzi młodych

Środki na jego realizację ok. 1 704 mln euro pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). PO WER stanowi odpowiedź na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia dla osób młodych do 30 roku życia, pozostających bez zatrudnienia. Działania PO WER są realizowane w dwóch obszarach centralnym oraz regionalnym.

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy dla Działania 1.1 i Działania 1.2.

Celem szczegółowym dla Osi Priorytetowej I jest: Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).

Kto może skorzystać ze wsparcia? Osoba z kategorii NEET, osoba młoda w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki:

  • nie pracuje (bezrobotna, bierne zawodowo),

  • nie kształci się (nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),

  • nie szkoli się (nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy) .

Z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, można korzystać na dwa sposoby: jako uczestnik realizowanych projektów oraz jako instytucja realizująca własny projekt.

Pierwszy sposób, a więc możliwość skorzystania z projektu jako uczestnik nie podlega skomplikowanym procedurom:

  • Działanie 1.1 – projekty pozakonkursowe: osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowane w Powiatowych lub Miejskim Urzędzie Pracy jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu oraz szkoleniu (tzw. młodzież NEET),

  • Działanie 1.2 – projekty konkursowe: osoby młode, w tym niepełnosprawne w wieku 15-29 lat bez pracy, które nie uczestniczą
    w kształceniu i szkoleniu – tzw. młodzież NEET, w tym w szczególności osoby niezarejestrowane w urzędach pracy.

Głównym celem uczestnictwa w projekcie to przede wszystkim zapewnienie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowej. Dlatego już na samym początku opracowywany jest pakiet działań, który obejmuje przede wszystkim:

  • Indywidualny Plan Działania, pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu lub poradnictwo zawodowe,

  • kontynuacja nauki dla osób młodych, wysokiej jakości szkolenia,

  • pomoc w zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez: staże i praktyki,

  • zmiana lub uzupełnienie kwalifikacji pozwalające na podjęcie zatrudnienia w innym mieście, pokrycie kosztów dojazdu do pracy, zapewnienie środków na zasiedlenie,

  • pomoc osobom niepełnosprawnym zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia,

  • pomoc oraz wsparcie w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie bezzwrotnej (ramach projektów pozakonkursowych Działania 1.1)

Drugi sposób, a więc podmioty uprawnione do ubiegania się o środki na realizację projektów to:

  • Działanie 1.1 – w ramach projektów pozakonkursowych - podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki są wyłącznie powiatowe i miejski urząd pracy,

  • Działanie 1.2 – w ramach projektów konkursowych ogłaszany były konkurs, a projekty składać mogły: instytucje rynku pracy tj.: publiczne służby zatrudnienia, OHP, agencja zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, instytucje partnerstwa lokalnego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama