Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:00
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Świąteczne tradycje Południowego Podlasia

O tym skąd przywędrował do Polski zwyczaj ubierania choinki, dlaczego na każdym stole w Wigilię musiała pojawić się kutia, a także co było powodem stawiania dodatkowego nakrycia opowiada dr Artur Gaweł dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Biała Podlaska: Świąteczne tradycje Południowego Podlasia

Choć dziś nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki i prezentów, to obydwa zwyczaje są stosunkowo młode. Przystrajanie iglastego drzewka to tradycja, która przyszła z Alzacji. Źródła historyczne poświadczają, iż jodła lub świerk były wnoszone do domu i ozdabiane. – W Polsce obyczaj ten trafił do magnackich i mieszczańskich domów na przełomie XVIII w. i XIX w. W domach wiejskich, na Podlasiu, rozpowszechnił się w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej – wyjaśnia dr Artur Gawłowski. I dodaje, że wcześniej zamiast choinki w pobliżu wigilijnego stołu ustawiano jeden lub kilka snopów zboża, jakie miały przynieść domu obfitość. Pojawiały się one nie tylko w wiejskich chatach, ale również w ziemiańskich dworach. Pisze o tym m.in. żyjący w XIX wieku etnograf Zygmunt Gloger. Tradycja ta niestety zupełnie już zaginęła.

– Symbolika choinki jest złożona. Sam fakt, iż wybieramy drzewko iglaste, które jest zielone przez cały rok, jest nawiązaniem do tradycji przedchrześcijańskich. Gdyż Słowianie czcili drzewo życia, a trwała zieleń była dla nich oznaką długowieczności. Natomiast ozdoby zbliżają już choinkę do katolicyzmu. Lampki oznaczają światło, a ono Chrystusa, z kolei łańcuchy to wąż, który kusił Ewę w raju. Natomiast Gwiazda Betlejemska umieszczana na czubie w bezpośredni sposób mówi nam o narodzinach Zbawiciela – tłumaczy dr Gaweł.   – Wkładanie pod choinkę prezentów nie jest długo funkcjonującym zwyczajem, a raczej przejawem komercjalizacji świąt. Zwłaszcza, że z roku na rok podarunki są droższe i okazalsze. Jeszcze kilkanaście lat temu otrzymywały je tylko dzieci, obecnie obdarowuje się wszystkich członków rodziny. Są to wzorce kulturowe płynące z Zachodu. W niektórych przypadkach święta sprowadzają się do tego by zrobić jak największe zakupy – zauważa badacz.

Cały wywiad przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51-52

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama