Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:43
Reklama dotacje rpo
Reklama

Od 35 lat przygotowują niepełnosprawnych do życia

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zalutyniu funkcjonuje od 35 lat. 14 października jego pracownicy oraz wychowankowie świętowali jubileusz.
Od 35 lat przygotowują niepełnosprawnych do życia

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy powstał z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Inicjatorami utworzenia placówki byli rodzice i początkowo działała ona w Przewłoce w powiecie parczewskim. Jednak ze względu na to, że mieszkańcy wsi nie akceptowali jej sąsiedztwa, to ówczesny kurator oświaty i wychowania w Białej Podlaskiej podjął decyzję o ulokowaniu jej w Zalutyniu. Wtedy też placówka nosiła nazwę Zespołu Szkół i podlegała Kuratorium Oświaty.

W 1999 roku znalazła się pod skrzydłami Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej i kiedy zaczęła borykać się z kłopotami finansowymi, to w 2003 roku ją zlikwidowano. Na szczęście ośrodek nie zniknął z mapy placówek oświatowych, bo ówczesna rada gminy Piszczac podjęła decyzję o prowadzeniu jej przez samorząd. Oprócz niego dużą zasługę w utrzymaniu jej miało i nadal ma Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe "Żyć godnie", zrzeszające pracowników ośrodka oraz rodziców.

Obecnie SOSW w Zalutyniu skupia 43 wychowanków, którzy uczą się w szkole podstawowej, gimnazjum oraz szkole przysposabiającej do pracy. Oprócz tego prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju dzieci. W ośrodku podopieczni mogą rozwijać swoje pasje w różnych dziedzinach sportu i inne. Wielu z nich odnosi sukcesy podczas olimpiad specjalnych i konkursów. 

– W naszym ośrodku przebywają dzieci i młodzież od 6 do 24 lat. Aby wspomóc ich rozwój, prowadzimy aroterapię, hipoterapię, integrację sensoryczną, a także zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Zależy nam na tym, aby wychowanków na miarę ich możliwości przygotować jak najlepiej do życia – zapewnia Bożena Guz, dyrektor SOSW w Zalutyniu.

Ośrodek może się pochwalić dobrą bazą dydaktyczną, bo posiada m.in. salę doświadczania świata, salę sensoryczną czy też ogród sensoryczny. Zdaniem szefowej ośrodka, sami wychowankowie są pod dobrą opieką specjalistów. – Mamy wykwalifikowaną kadrę i ciągle się szkolimy – zapewnia Guz.

14 października placówka świętowała 35-lecie swojej działalności. Podczas jubileuszu w formie prezentacji multimedialnej przypomniano jej historię, a wychowankowie pochwalili się swoimi umiejętnościami w części artystycznej. Uroczystość uatrakcyjniła swoim występem kapela Klawa Ferajna.

Jubileusz był również okazją do podziękowania wielu sponsorom wspierającym placówkę. Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki. Trafiły one m.in. do przedstawicieli samorządu. 

Statuetki dla nauczycieli

Podczas jubileuszu nauczycielom z ponad 20-letnim stażem wręczono statuetki. Otrzymali je: Marzanna Wajszczuk, Wanda Pietruczuk, Janina Wrzaszcz, Barbara Brodacka, Maria Stasiewska, Dorota Dobrowolska, Agnieszka Gdula, Krystyna Chryścienko, Sławomir Mielniczuk, Tomasz Skoczeń i Marianna Bandarzewska. Ponadto trafiły też one do emerytowanych nauczycieli: Wandy Jarosińskiej, Małgorzaty Sakowicz, Zdzisława Grabarczyka i Ewy Gawlińskiej.
Statuetki dostali też pracownicy niepedagogiczni z ponad 20-letnim stażem: Eugenia Dekiert, Barbara Guz, Małgorzata Charasimiuk, Wanda Stasiuk, Józef Melanowicz, Roman Guz i Roman Mirski, a także emeryci: Krystyna Dadaszewicz, Janina Szorszunowicz, Stanisława Jaskólska i Zygmunt Wawryszuk.

Monika Maryniuk



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama