Lista produktów tradycyjnych (dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa) służy przede wszystkim ocaleniu od zapomnienia i promocji kulinarnej różnorodności poszczególnych polskich regionów. Zgłoszenia przesyłane przez osoby indywidualne lub stowarzyszenia weryfikowane są najpierw w Urzędach Marszałkowskich. Rejestracja na liście daje korzyść w postaci promocji, zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym. Za sprawą systemu ochrony i promocji produktów regionalnych i tradycyjnych chroni się także dziedzictwo kulturowe wsi, co w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich i rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej.
Obecnie na ministerialnej liście znajduje się prawie 1,6 tys. polskich specjałów o udokumentowanej, co najmniej 25-letniej tradycji wytwarzania. Lubelskie wpisy zajmują 10 proc. tego rejestru. Mieszkańcy naszego województwa zgłosili już 40 wyrobów piekarniczych i cukierniczych oraz 36 gotowych dań i potraw. Z lubelskiego jest też sporo napojów (28) oraz produktów mięsnych (26). Oprócz tego nasz region promują miody, oleje i tłuszcze, produkty z ryb i mleka.
– Nasz potencjał żywnościowy jest naprawdę wielki, mieszkamy przecież w regionie, który słynie z produkcji płodów rolnych – mówi Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa. – Krótka droga "z pola na stół" sprzyjała od zawsze rozkwitowi lubelskiego rzemiosła kulinarnego. Możemy się o tym przekonać zaglądając na Listę Produktów Tradycyjnych – dodaje.
opr. mw (źródło: Urząd Marszałkowski)
Napisz komentarz
Komentarze