Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:24
Reklama
Reklama

Radzyń Podlaski: Ortopedia ma budować prestiż, nie długi

Radzyńska ortopedia jest jednym z najbardziej obleganych oddziałów SP ZOZ. Zabezpiecza potrzeby pacjentów w sumie z trzech powiatów. Jednak radzyńska ortopedia zamiast być chlubą i marką szpitala, jest jego bolączką. Mimo obłożenia i nowoczesnego wyposażenia, przynosi straty. Wojewoda będzie interweniował w NFZ, bo szpital chce, by ortopedia była lokomotywą, nie balastem.
Radzyń Podlaski: Ortopedia ma budować prestiż, nie długi

Oddział ortopedyczny w radzyńskim szpitalu to przedsiębiorstwo w przedsiębiorstwie. Liczba hospitalizacji w 2019 roku wyniosła tu 787 przypadków, dla porównania cztery lata wcześniej 477. Oddział wykonuje protezy biodra, protezy kolana, zabiegi rewizyjne protezoplastyki oraz zaopatrywanie urazów narządów ruchu – zwichnięcia czy złamania. W najbliższym czasie plany są takie, by oddział realizował rocznie 1000-1200 zabiegów. Możliwości są, kwestią pozostaje opłacalność. W 2018 roku radzyński oddział ortopedyczny wykonał zabiegi na łączną kwotę 3 mln 100 tys. złotych. Deficyt wyniósł 1 mln 400 tysięcy złotych, a po pierwszym półroczu 2019 r. wynosi już ponad pół miliona zł. Wszystko przez niską pule podstawowego zabezpieczenia szpitalnego.

W ubiegłym roku, gdy w radzyńskim szpitalu gościł minister zdrowia, Łukasz Szumowski, o pracy oddziału obrazowo opowiadał mu Waldemar Zielnik, wówczas wicedyrektor SP ZOZ. – Dziś na spotkaniu z ministrem nie ma ortopedów. Oni harują na oddziale, a oddział generuje straty. Dlaczego, bo dobrze wyceniane są kontrakty na endoprotezy, a na urazówce szpital nie zarabia. Ludzie tyrają na straty, a oddział trzeba utrzymać, bo żaden z ościennych szpitali powiatowych tej usługi nie przejmie. Wielu pacjentów naszej ortopedii nie pochodzi nawet z naszego powiatu – wyłuszczał dr Zielnik. Wtedy minister przyznawał mu rację, że niezbędne jest sprofilowanie usług świadczonych przez szpitale powiatowe, którym utrzymać się dziś na rynku jest najtrudniej.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama