To retoryczne pytanie padło w stronę widowni, zgromadzonej 29 listopada w hali IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Białej Podlaskiej. Wykład będący częścią projektu "Panny Sprawiedliwe" nieprzypadkowo przeznaczono dla szkolnej młodzieży.
Projekt miał za zadanie przybliżyć młodym ludziom mało znane fakty dotyczące ratowania Żydów w czasach drugiej wojny światowej. Jest to kwestia szczególnie ważna, zwłaszcza teraz, gdy coraz powszechniej padają na Zachodzie zarzuty o współodpowiedzialności narodu polskiego za Holocaust. W zagranicznych mediach pojawiają się teksty o "polskich obozach koncentracyjnych", a Polacy niesprawiedliwie są przedstawiani jako naród, który w czasie wojny był grabieżcą żydowskiego mienia. Bialscy uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę pomocną w przeciwdziałaniu krzywdzącym stereotypom i wzmocnić świadomość polskiej historii, której stają się świadectwem w zglobalizowanym świecie.
Spotkanie składało się z dwóch części: wykładu i koncertu. Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta tygodnika "W Sieci" i Programu 3 Polskiego Radia, wyjaśnił, dlaczego obozy zagłady umiejscowiono w Polsce. – Na terytorium Polski powstało sześć obozów. Z tego względu są podnoszone zarzuty, że Polacy pomagali wyłapywać Żydów i mordować. To jest fałsz. Od ludzi w sytuacjach ekstremalnych trudno wymagać heroizmu, a jednak to, co zrobili Polacy, zasługuje na oddanie hołdu – mówił Górny.
Cały artykuł dostępny w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa nr 49.
sb
Napisz komentarz
Komentarze