Wymagania te dotyczą wielu narzędzi – zarówno tych prostych, jak i bardziej zaawansowanych. Również niwelatorów laserowych, które są nieodłączną częścią praktycznie każdej już pracy budowlanej. Nic dziwnego – owe narzędzia pomagają budowlańcom na wielu płaszczyznach. Warto wiedzieć, jak i do czego można je wykorzystać, będąc pracownikiem lub kierownikiem budowy.
Jak wybrać odpowiedni niwelator laserowy?
Na początku warto znaleźć odpowiedź na istotne pytanie – w jaki sposób ten sprzęt przyda się na budowie, przy jakich pracach i jak często będziemy z niego korzystać? Budowlaniec, przed zakupem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy model tak samo dobrze poradzi sobie z konkretnymi zadaniami. Różnorodność modeli i marek, a także różnorodność parametrów bardzo wpływa na ostateczny wybór.
Do czego najczęściej wybiera się niwelator laserowy? Na placu budowy trzeba wyznaczać piony i poziomy – zwłaszcza przy równaniu terenu czy zalewaniu stropów. Niwelatory laserowe z szybkim obrotem wirującej głowicy ułatwiają takie działanie. Takie modele można znaleźć w profesjonalnym sklepie z narzędziami pomiarowymi – https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji/niwelatory-laserowe.
Działanie niwelatorów laserowych na placu budowy
Niwelator laserowy, jak sama nazwa wskazuje, działa z użyciem specjalnej wiązki laserowej. Jest ona widoczna w pomieszczeniach, ale niwelator działa również na zewnątrz, poza budynkiem. Wykorzystuje się ją przy montażach, pracach glazurniczych, a nawet przy równym ustawianiu czy wieszaniu mebli. Na zewnątrz laser umożliwia działanie elektronarzędzia za pomocą czujnika, tak zwanego detektora laserowego. Czujnik ten – po wychwyceniu wiązki – wskazuje położenie płaszczyzny. Dzięki temu nasz pomiar będzie bardzo precyzyjny. Czyli taki, jakiego oczekujemy po tego typu narzędziach dla budowlańców. Niwelator laserowy z wysokiej półki to odpowiedni sposób na poradzenie sobie z poszczególnymi etapami budowy.
Kto obsługuje niwelator laserowy?
Ile osób potrzeba do obsługi niwelatora? Tylko jedna. To bardzo duży plus i duża wygoda. Niwelatory optycznie nie posiadają takiej możliwości. Do ich obsługi potrzeba było dwóch pracowników. Jeden z nich obsługiwał narzędzie, drugi łatę – to dawało podstawę do obliczeń różnic. W przypadku laserowych elektronarzędzi, użytkownik może uruchomić urządzenie i zająć się ustawieniem łaty w strategicznych miejscach. Dodatkowo funkcja samopoziomowania sprawia, że budowlańcy nie tracą czasu na ustawienie urządzenia. Oszczędzamy ilość obowiązków przy urządzeniu, aby maksymalnie przyspieszyć pracę, pracując nadal poprawnie.
Pomiary takim urządzeniem są również bardzo precyzyjne – co przekłada się na komfort na placu budowy. Cały pomiar to w końcu kilka sekund. Otrzymane wartości można w łatwy sposób wykorzystać do dalszego planowania i działania. Dzięki intuicyjnemu i dużemu wyświetlaczowi, nawet laik – po szybkim przeszkoleniu – poradzi sobie z obsługą. Dzięki temu prace będą przebiegać bezproblemowo, zwłaszcza w fazie wykończeń.
Napisz komentarz
Komentarze