W tym roku na scenie zaprezentowało się 11 zespołów śpiewaczych z Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny. Każdy otrzymał pamiątkową statuetkę oraz kosz ze słodkościami. O wyjątkowości przeglądu przekonana jest wicemarszałek województwa mazowieckiego Ewa Janina Orzełowska. - Z jednej strony kultywujemy to co jest najważniejsze – naszą historię, kulturę i tradycję, a z drugiej strony spotykamy się ze sobą i razem ze sobą przebywamy - mówiła podczas uroczystego otwarcia przeglądu.
Inspiracją do zorganizowania imprezy był spontaniczny pomysł, jaki powstał podczas jednej z prób zespołu ludowego „Marysieńki”. Następnie zaangażowane śpiewaczki i członkinie miejscowego koła gospodyń wiejskich poszły do wójta. – Wiadomo nie od dziś, że kobiety są bardzo dobrymi inicjatorami wszelkich działań. Z poparciem wójta przystąpiłyśmy do działania – wspomina Jolanta Grzesiewicz, szefowa koła gospodyń.
Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę. Na stałe wpisała się już bowiem w kalendarz wydarzeń Południowego Podlasia i z roku na rok gości coraz to nowych twórców. Przypomnijmy, że przegląd nie tylko integruje środowiska zespołów ludowych ale również kultywuje polską tradycję, obyczaje i obrzędy regionalne. Śpiewy zakończyła wspólna biesiada z ludową muzyką i lokalnymi wiktuałami przygotowanymi przez miejscowe gospodynie. Słowo Podlasia sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem.
Napisz komentarz
Komentarze